Aktualności

Ranking zaufania społecznego czy czarna wizja przyszłości Chińczyków?

System Kredytu Społecznego to inicjatywa chińskiego rządu, która ma na celu przyznawanie obywatelom punktów i miejsc w rankingu zaufania społecznego, m.in. na podstawie ich danych osobowych, wirtualnej aktywności i finansowej działalności. Towarzyszyć temu będzie system kar i nagród. Wdrożenie projektu zaplanowane jest na 2020 rok.

Prace nad systemem trwają już od trzech lat i są w fazie testów. Dzięki specjalnemu algorytmowi, system będzie dokonywał oceny uczestniczącej w projekcie osoby i przyznawał jej punkty w określonych kategoriach. Im więcej punktów, tym większe przywileje.

Znaczenie będą miały informacje dotyczące terminowości opłat rachunków, historii kredytowej i wypłacalności obywatela, ale także relacje interpersonalne i aktywności w internecie. Na podstawie historii zakupów wartościowane będą zachowania, upodobania i tryb życia danej osoby. Na przykład osoba, która spędza ponad 10 godzin dziennie na grze w gry komputerowe, będzie uznana za bezczynną i leniwą. Natomiast ktoś, kto regularnie kupuje w sieci pieluchy lub inne produkty pielęgnacji dla dzieci, będzie uznany za odpowiedzialnego człowieka.

Osoby z niskimi wynikami "karane" będą czymś w rodzaju wykluczenia społecznego, m.in. utratą możliwości pracy w państwowych spółkach, dostępu do pomocy społecznej, ale także ściślejszą kontrolą podczas odprawy lotniskowej czy brakiem możliwości zarezerwowania pokoju w lepszych hotelach, stolików w lepszych restauracjach czy kuszetki w pociągach.

Agencja China News Service poinformowała, że w wyniku działania systemu 4,9 miliona obywateli Chin dostało zakaz lotów samolotami. 1,65 miliona nie może z kolei kupić nawet biletu na pociąg. Wszystko w ramach kary za „złe zachowanie” – w tym przypadku chodzi właśnie o problemy z płatnościami dotyczące kredytów i grzywien.

Więcej:
https://businessinsider.com.pl/polityka/chiny-system-ocen-obywateli/b3qd1sc
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/10,158949,22612064,w-chinach-wladza-bedzie-oceniac-obywateli-za-dzialanie-zgodne.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.