Aktualności

Pierwszy chiński lodołamacz pokonał Ocean Arktyczny

Do Chin powrócił statek, który jako pierwsza chińska jednostka przepłynął Ocean Arktyczny. Przebył w obu kierunkach Północną Drogę Morską z Azji do Europy, która staje się dostępniejsza wraz z topnieniem pokrywy lodowej na skutek ocieplenia klimatu.

Lodołamacz Xuelong (chiń. Śnieżny Smok) ze 119 chińskimi i zagranicznymi naukowcami na pokładzie przybił do portu w Szanghaju, kończąc swoją piątą ekspedycję na daleką północ. Przez 93 dni zbierał dane na temat zmian klimatycznych, środowiska morskiego i zasobów naturalnych Oceanu Arktycznego – poinformował Chiński Instytut Badań Polarnych.

Topnienie pokrywy lodowej na oceanie stanowi zagrożenie dla globalnego klimatu, ale daje również szanse na wypracowanie nowych szlaków żeglugowych pomiędzy kontynentami. Ułatwia też wydobycie z morza znajdujących się w nim zasobów. Latem, kiedy Północna Droga Morska staje się żeglowna, pozwala statkom handlowym skrócić trasę z Chin do Europy o 40 proc. w porównaniu ze szlakiem, wiodącym przez Ocean Indyjski, Kanał Sueski i Morze Śródziemne.

Więcej:
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/pierwszy-chinski-statek-przeplynal-ocean-arktyczny,1,5261922,wiadomosc.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.