Aktualności

Bezgotówkowe Chiny

Podczas gdy starsi Chińczycy miewają problemy ze zrobieniem najprostszych zakupów, ponieważ mają wyłącznie gotówkę, młodzi mieszkańcy Państwa Środka nawet hamburgera kupują na raty przez internet, płacąc telefonem.

Popularność aplikacji mobilnych Alipay i WeChat Pay jest w Chinach tak ogromna, że w wielu miejscach sprzedawcy nie przyjmują płatności gotówką. Przekonał się o tym 67-letni klient supermarketu w prowincji Heilongjiang, który chciał kupić winogrona – donosi "South China Morning Post". Kasjer w sklepie nie chciał przyjąć od pana Xiu gotówki i zażądał, by ten zapłacił za owoce telefonem. Ostatecznie transakcja doszła do skutku dzięki pomocy ochroniarza.

"Mam w dłoni prawdziwe pieniądze. Nie są fałszywe. Dlaczego upokarzacie starszego mężczyznę za to, że nie wie, jak używać WeChata?" – pytał 67-latek. Nagranie zostało opublikowane w internecie i rozbudziło dyskusję na temat społeczeństwa bezgotówkowego i wykluczenia osób starszych, które nie mają telefonów bądź nie potrafią obsługiwać lub boją się aplikacji płatniczych.

Państwo Środka znajduje się w globalnej awangardzie płatności mobilnych – w 2017 r. łączna wartość takich transakcji sięgnęła ok. 16 bln dolarów i była najwyższa na świecie. Alipay chwali się 500 mln użytkowników, a z WeChat Pay ma korzystać nawet 600 mln ludzi. Chińczycy często korzystają z usług obu aplikacji.

Pekin od lat ogranicza dostęp do rynku za Murem dla zagranicznej konkurencji – Visy czy Mastercarda. Teraz, gdy płatności mobilne są tak powszechne, a chińskie firmy mają ugruntowaną pozycję (także wydawca kart płatniczych China UnionPay), zagraniczne organizacje kartowe nie mają już właściwie czego szukać w Państwie Środka. 

Więcej informacji na stronie: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Chiny-bezgotowkowe-ciastko-na-raty-ale-platnosc-tylko-telefonem-7617209.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.