Aktualności

Chiny zwalniają, inne kraje zaniepokojone

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Chin wzrósł w trzecim kwartale tego roku o 6,5 proc. rdr. Analitycy spodziewali się w trzecim kwartale wzrostu PKB o 6,6 proc. po wzroście w drugim kw. o 6,7 proc. W ujęciu kwartał do kwartału PKB Chin wzrósł w trzecim kwartale o 1,6 proc. – analitycy oczekiwali +1,6 proc., po wzroście w drugim kw. o 1,8 proc.

– Chińska gospodarka rozwijała się wolniej niż prognozowane tempo w trzecim kwartale na poziomie 6,6 proc.. Wzrost wyniósł 6,5 proc., co oznacza spadek z 6,7 proc., które zanotowaliśmy w drugim kwartale. Był to jednak najwolniejszy odczyt od pierwszego kwartału 2009 r. Jest to wynik toczącej się wojny handlowej z USA, która już wywiera presję na obniżenie aktywności gospodarczej – piszą analitycy XTB.

Według nich jest wysoce prawdopodobne, że jeszcze nie widzieliśmy ostatecznego wpływu tarć w handlu na wzrost PKB, dlatego można podejrzewać, że "ostatni kwartał tego roku dużo mocniej rozczarować".

Przekonują oni, że nie można jednak zapominać o zestawie narzędzi wdrożonych przez władze lokalne w celu utrzymania wzrostu gospodarczego oraz zrekompensowania niekorzystnych skutków napięć handlowych.

Z kolei ekonomiści banku Millennium wskazują, że w tym samym czasie dynamika produkcji przemysłowej także ukształtowała się nieco poniżej konsensusu rynkowego. Wyniosła ona bowiem 5,8 proc. r/r przy oczekiwaniach na poziomie 6,0 proc. r/r. – Dane te wpisują się
w scenariusz słabnącej aktywności w gospodarce światowej, do czego przyczyniają się protekcjonistyczne zmiany w polityce handlowej – komentują.

Więcej informacji na stronie: https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/pkb-chin-w-iii-kwartale-2018/r0vm30g

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.