Większość osób popiera legalizację modyfikacji genów klinicznych w celu leczenia lub zapobiegania kilku chorobom genetycznym i przeciwstawia się temu ruchowi w celach nieterapeutycznych, jak wynika z niedawnego sondażu przeprowadzonego w kraju.
Około 68 procent respondentów akceptuje legalizację modyfikacji genów w celu zmniejszenia ryzyka genetycznego talasemii, przy czym stosunek ten jest nawet wyższy w przypadku profilaktyki HIV, zmniejszania ryzyka otępienia, modyfikowania mutacji genetycznych powodujących raka, wydłużania życia i leczenia wrodzonych wad serca.
Tylko 36 procent ankietowanych popiera legalizację modyfikacji genetycznej w celu zapobiegania wysokiemu cholesterolowi i mniej niż jedną czwartą w przypadku zastosowań wojskowych, poprawiając wydolność wysiłkową lub zmieniając kolor skóry – powiedział Chen Liang, główny badacz i profesor nadzwyczajny w School of Communication and Design na Uniwersytecie Sun Yat-sen.
Ankieta została przeprowadzona wśród 4 196 respondentów na kwestionariusz elektroniczny w okresie od czerwca do sierpnia na podstawie Kluczowego Laboratorium Opinii Publicznej w Wielkiej Analizie Danych i Symulacji Prowincji Guangdong na Uniwersytecie Sun Yat-Sen.
Około 68 procent respondentów popiera badania i rozwój technologii modyfikacji genetycznej. Około 48 procent uważa, że zastosowanie takiej technologii powinno być określone przez rząd, a 40 procent wybiera naukowców do tego celu. Badanie wykazało ogólny niski poziom wiedzy na temat modyfikacji genów.
W równoległym badaniu przeprowadzonym przez laboratorium wśród 575 osób zarażonych wirusem HIV we wrześniu, wyższy odsetek respondentów wskazał wsparcie dla badań i rozwoju technologii modyfikacji genetycznej niż w badaniu wśród ogółu społeczeństwa.
Respondenci z tej grupy wykazywali podobne preferencje w zakresie legalizacji modyfikacji genetycznej do zastosowań terapeutycznych
i nieterapeutycznych, przy czym znacznie wyższa część, czyli 95 procent, wnioskowała o ochronę przed HIV.
"Badanie to jest wstępnym porównawczym badaniem chińskiej opinii publicznej i osób żyjących z HIV w zakresie modyfikacji genów, co stanowi ważną podstawę dla racjonalnego i zdrowego rozwoju technologii modyfikacji genów w Chinach", powiedział Zhang Zhi'an, dyrektor projektu i dziekan Szkoły Komunikacji i Projektowania na Uniwersytecie Sun Yat-Sen.
Badanie wśród osób zarażonych HIV powoduje, że projekt ten jest pierwszym porównawczym badaniem opinii publicznej na temat klinicznej modyfikacji genów w Chinach.
Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201811/09/WS5be5528ca310eff303287ba7.html
Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.
W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.