Aktualności

„Sztuczne słońce” Chin osiąga przełom

"Sztuczne słońce" w Chinach po raz pierwszy osiągnęło temperaturę centralnego elektronu w plazmie wynoszącą 100 milionów C, co stanowi kluczowy krok w chińskim eksperymencie z reaktorem termojądrowym. Eksperymentalny zaawansowany tokamak nadprzewodzący (EAST) w Hefei został nazwany sztucznym słońcem, ponieważ powiela proces wytwarzania energii słońca.

W stabilnym zespoleniu temperatura 100 milionów C jest jednym z najbardziej podstawowych pierwiastków, ponieważ fuzja jest możliwa tylko wtedy, gdy temperatura centralna osiągnie 100 milionów C. Uzyskane dane eksperymentalne stanowią ważny fundament dla rozwoju czystej energii termojądrowej.

Fuzja jądrowa wymaga bardzo wysokiej temperatury i dużego ciśnienia, a ponieważ tego ostatniego nie można osiągnąć na Ziemi, ludzie mogą jedynie podnosić temperaturę, która zgodnie z obecną teorią musi osiągnąć co najmniej 100 milionów C.

Dlatego można powiedzieć, że osiągnięcie przez chińskie sztuczne słońce 100 milionów C osiągnęło stan zapłonu syntezy jądrowej.

Fuzja jądrowa jest prawdopodobnie najlepszym sposobem pozyskiwania energii dla ludzi. Jeśli chodzi o surowce, deuter i tryt wymagane do syntezy jądrowej są prawie niewyczerpane w oceanie. Poza tym fuzja jądrowa nie wytwarza żadnych odpadów radioaktywnych, dlatego jest niezwykle przyjazna dla środowiska.

Chiny niezależnie zaprojektowały i wykonały EAST w 2006 roku. Obiekt ma 11 metrów wysokości, o średnicy 8 metrów i wadze 400 ton. Kraj jest pierwszym na świecie, który samodzielnie zaprojektował i opracował taki sprzęt.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201811/13/WS5bea93e1a310eff3032886db.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.