Aktualności

Polska odmówiła udziału w założeniu Banku Azji

Polska jest jednym z siedmiu krajów, które odmówiły podpisania aktu założycielskiego Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Bank AIIB ma zdaniem Chin poprawić azjatycką infrastrukturę.

Największym udziałowcem banku został Pekin i rozporządzać będzie kwotą 100 miliardów dolarów. Na walnym zgromadzeniu Chiny mają do dyspozycji 26% głosów, Indie 7,5 a Rosja 5,9. Reszta udziałów należy do pozostałych 54 krajów założycielskich.

Filipiny są w konflikcie z Pekinem o polityczną rolę banku. Pozostałe kraje, które odmówiły udziału w akcie założycielskim to Malezja, RPA, Tajlandia, Kuwejt oraz Dania.

Polska argumentuje swoją odmowę faktem, że między zakończeniem negocjacji założycielskich a podpisaniem samego aktu minął krótki okres czasu, aby zdążyć przeprowadzić rzeczowe konsultacje w tej sprawie. Ambasada w Chinach ma jednak nadzieję, że Polska dołączy do aktu w ciągu najbliższych miesięcy.

Duńczycy twierdzą, że odmowa uczestnictwa w akcie założycielskim spowodowana jest niedawnymi wyborami i formowaniem się nowego rządu.

AIIB ma stać się niewielką alternatywą dla Banku Światowego na azjatyckim rynku. Organizacja może także rzucić wyzwanie dla aktualnej dominacji USA w światowym systemie finansowym.

Więcej informacji na stronie: https://www.rp.pl/Swiat/306309999-Polska-nie-przystapila-do-banku-Azji.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.