Aktualności

Chińska antena większa od Nowego Jorku

Chińscy inżynierowie zbudowali gigantyczną antenę radiową na powierzchni pięciokrotnie większej od Nowego Jorku. Naukowcy obawiają się rakotwórczego działania maszyny.

Projekt budowy Bezprzewodowej Elektromagnetycznej Metody (WEM) trwał aż 13 lat. Antena, będąca efektem pracy inżynierów i naukowców, jest w stanie emitować fale radiowe o bardzo niskiej częstotliwości, zwane również falami ELF. Zaawansowania technologia radiowa ELF pozwala okrętom podwodnym na komunikację z większej głębokości oraz jest trudniejsza do zakłócenia. Antena ma emitować sygnały z częstotliwością od 0,1 do 300Hz. WHO niestety wiąże działanie tych fal z chorobą nowotworową.

Chociaż projekt ma posiadać zastosowanie cywilne, oficjalnie będzie też wykorzystywany do wykrywania trzęsień ziemi, ropy naftowej oraz minerałów. Będzie również częścią chińskiego planu pięcioletniego i odegra kluczową rolę w komunikacji wojskowej.

Projekt WEM jest kontynuacją budowy amerykańskiej stacji wojskowej do transmisji danych o nazwie Super Low Frequency z 2009 roku. Aktualnie Chiny są trzecim krajem na świecie, który zbudował tego typu system łączności podwodnej (po Stanach Zjednoczonych i Rosji).

Dokładna lokalizacja projektu nie została jeszcze ujawniona. Informacje dostępne w chińskich czasopismach naukowych sugerują jednak, że znajduje się ona w regionie Huazhong w centralnych Chinach, na terenie prowincji Hubei, Henan i Hunan, gdzie mieszka ponad 230 milionów osób.

Antena działa w oparciu o dwie linie energetyczne zasilane przez autonomiczne elektrownie. Silne prądy elektryzują ziemię za pomocą powtarzających się impulsów, co tworzy aktywne źródło promieniowania elektromagnetycznego. Impulsy nie tylko przedostają się przez atmosferę, ale także przenikają skorupę ziemską do głębokości 3500km. Radar ma być trudny do wykrycia przez satelity szpiegowskie a lądowa lokalizacja utrudnia atak w porównaniu z obiektami znajdującymi się na morzu.

Naukowcy obawiają się jednak o zdrowie publiczne. Liczne badania epidemiologiczne wiążą długotrwałą ekspozycję na fale ELF ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na białaczkę dziecięcą. Jako zagrożenia podaje się też zwidy, bezsenność, depresję, nowotwory piersi i mózgu a nawet poronienia.

Wniosek chińskiego Ministerstwa Ekologii i Środowiska o ocenę wpływu anteny na zdrowie i przyrodę został odrzucony przez wojsko. Projekt ma być zwolniony z nadzoru władz środowiskowych. Będzie monitorowany wewnętrznie wyłącznie przez wbudowane urządzenia.

Podobny projekt miał miejsce w roku 1968 w amerykańskim stanie Wisconsin. Marynarka USA zaproponowała postawienie anteny ELF na obszarze równym dwóm piątym całego stanu. Protesty mieszkańców zmusiły władze do zakończenia projektu. Z kolei w latach 80’ Związek Radziecki skonstruował Zevs na Półwyspie Kolskim, zdolny do emitowania fal znajdujących się głęboko pod arktyczną powłoką lodową.

Więcej informacji na stronie: https://www.scmp.com/news/china/science/article/2180071/chinas-new-antenna-five-times-size-new-york-city-it-also-cancer

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.