Aktualności

Samochody metanolowe przyszłością motoryzacji

Metanol, jako środek napędowy, to jedno z czystszych źródeł energii, które obecne są na rynku paliwowym. Chińczycy zamierzają wykorzystać przewagę technologiczną i konkurencyjną w tej dziedzinie.

Chiny nabrały rozmachu w komercjalizacji pojazdów metanolowych i aktualnie są już światowym liderem, zarówno pod względem skali, jak i rozwoju technologii – mówi Wei Anli z Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych. Państwo Środka opracowało sprawdzone systemy z wykorzystaniem metanolu, co w najbliższym czasie pozwoli mu na komercjalizację pojazdów.

Prowincja Guizhou (południowo-zachodnie Chiny) postawiła sobie za cel uruchomienie 10 000 pojazdów napędzanych metanolem do końca tego roku. Rząd Guizhou zapowiada też wprowadzenie dotacji, które zachęcą samorządy, korporacje taksówkowe oraz szkoły nauki jazdy do korzystania z tego typu pojazdów. Już w tym momencie aż 5000 taksówek w prowincji zasilanych jest metanolem, co stanowi 75 procent ogółu. Utworzono tutaj także 13 stacji tankowania tego nowego paliwa.

Metanol posiada mniejszą zawartość węgla i większą ilość wodoru niż reszta paliw, więc przy spalaniu wytwarza mniej zanieczyszczeń. Skład metanolu również jest prosty – jest wykonany z węgla, tlenku węgla, wodoru i ropy naftowej, może być zatem wytwarzany z węgla, lub biomasy. Chiny są krajem bogatym w te surowce, dlatego są środowiskiem przyjaznym dla rozwoju tej technologii. W dalekiej perspektywie Chińczycy planują całkowicie zastąpić benzynę metanolem, głównie ze względu na bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza.

Chiny są drugim na świecie największym konsumentem energii. Promowanie paliwa metanolowego pozwoli im zredukować zależność od innych krajów pod względem importowanych zasobów.

Więcej informacji na stronie: http://www.eguizhou.gov.cn/2019-02/26/content_37441175.htm

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.