Aktualności

Sąsiedzkie ogrody umacniają społeczność Szanghaju

Jedna z dzielnic Szanghaju postanowiła wzmocnić więzi sąsiedzkie oddając lokalnej społeczności ogród do wspólnej pielęgnacji. Ma to zaradzić wielkomiejskiej samotności i umożliwić nawiązanie więzi z osobami z najbliższego otoczenia.

Pomysł ogrodu zrodził się w Szanghaju w dzielnicy Jing’an, która jest domem dla około 82 tysięcy mieszkańców.  Od 2012 roku dzielnica uruchomiła kilka projektów mających wzmocnić więzi sąsiedzkie, a najciekawszym z nich jest pielęgnacja wspólnego ogrodu. Zielony kompleks zbudowany jest z kilkunastu miniaturowych ogrodów pielęgnowanych przez dwie rodziny, z których jedna posiada dzieci, a druga seniora.

Warzywa zebrane w ogrodzie wysyłane są do starszych mieszkańców dzielnicy, przeznaczane na wspólny lunch, lub sprzedawane na bazarkach charytatywnych. Ogrody nie tylko pozwalają na integrację mieszkańców z różnych grup wiekowych i ekonomicznych, ale także dają możliwość najmłodszym na zyskanie wiedzy na temat upraw. Wspólna praca umożliwia też lepsze zarządzanie społecznością.

Shao Yunxiang, 76-letni mieszkaniec dzielnicy, podkreśla, że mimo wieku nie czuje się samotny. Od kilku lat uczestniczy we wspólnym czytaniu prasy w centrum społeczności, pomaga w przygotowaniu obiadów dla wspólnoty a także uczy się śpiewu. Shao spędza jedną trzecią czasu na działaniu w strukturach społeczności.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201903/04/WS5c7c8554a3106c65c34ec8a1_2.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.