Aktualności

Problemy wizowe zniechęcają chińskich studentów

Oprócz wartości ekonomicznej, zagraniczni studenci są kluczowym źródłem talentu akademickiego Stanów Zjednoczonych. Prawie 30% doktorantów to uczniowie przybywający spoza USA.

Stany Zjednoczone są atrakcyjnym kierunkiem uniwersyteckim dla studentów z całego świata. Znaczna ich część to obywatele Chin. W 2017 roku spośród prawie 55 tysięcy doktorantów na amerykańskich uczelniach, aż 16 tysięcy pochodziło z zagranicy. W dziedzinie fizyki aż ćwierć doktorantów to Chińczycy.

Steven Chu, laureat Nobla w dziedzinie fizyki, mówi o trudnościach jakie napotykają Chińczycy w ubieganiu się o wizę do Stanów. Amerykanie dodatkowo skrócili czas jej ważności z trzech, lub czterech lat, do jednego roku. Powodem miały być obawy Stanów o szpiegostwo, które zrodziły się na fali afer z udziałem koncernu Huawei.

W latach 1995 – 2015 uniwersytety amerykańskie przyznały posiadaczom tymczasowych wiz naukowych ponad 221 tysięcy doktoratów. Aż 64 tysiące to obywatele Chin, co stanowi 25% międzynarodowych odbiorców.

Środowisko akademickie uważa, że Stany Zjednoczone zniechęcają zagraniczne talenty do kontynuowania nauki w Ameryce. Jest to jednocześnie sprzeczne z realnym zapotrzebowaniem na umysły techniczne, informatyczne i inżynierskie w amerykańskich przedsiębiorstwach. Warto dodać, że jedne z najlepiej prosperujących firm, jak Uber i SpaceX, były założone przez co najmniej jednego imigranta.

Eksperci uważają, że Stanom powinno zależeć na przyciągnięciu i zatrzymaniu wybitnych umysłów w kraju. USA jest skoncentrowane na innowacjach, a ograniczenia wizowe sprawiają, że wiele talentów wybiera inne kierunki niż Ameryka na rozwój swojej kariery naukowej.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201903/06/WS5c7f1defa3106c65c34ecfed_1.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.