Aktualności

Demokratyczne reformy w Tybecie

Chiny wydały białą księgę, w której podsumowują reformy demokratyczne i skoki rozwojowe w Tybecie w ostatnich dziesięcioleciach. To najgłębsza transformacja społeczna w historii regionu.

Biała księga zatytułowana „Demokratyczna reforma w Tybecie – sześćdziesiąt lat później” składa się z dziesięciu sekcji, między innymi o zniesieniu niewolnictwa, pańszczyzny feudalnej, poprawie postępu ekologicznego, czy wolności wyznania. To podsumowanie reform, które miały miejsce w Tybecie w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat. Jest to jednocześnie największa i najgłębsza transformacja społeczna w historii tej części Chin.

Reformy zakładają ochronę wolności wyznania i kres tybetańskiej teokracji. Obecnie na terenie Tybetu znajduje się prawie 1800 miejsc praktyki religijnej, mieszka tam 46 tysięcy mnichów i mniszek i 358 żywych buddów. Ponadto istnieją tu meczety i jeden kościół katolicki. Wszyscy mnisi i mniszki zostali też zarejestrowani w systemie ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych i emerytalnych – podaje biała księga.

W ostatnich latach odnotowano znaczący postęp w zakresie ochrony środowiska naturalnego. W tym czasie wzrosła populacja tybetańskich antylop, ustanowiono 47 rezerwatów przyrody i nowe obszary ekologicznej ochrony. Wraz z rozwojem ekologii wydłużyła się średnia długość życia Tybetańczyków. Aktualnie jest to 68,2 lat.

Zgodnie z białą księga zmiany zaszły również w gospodarce. PKB Tybetu w 2018 roku osiągnął prawie 148 miliardów juanów, czyli aż 191 razy więcej niż w 1959 roku (to rok rozpoczęcia reform). Do rozwoju gospodarczego przyczyniają się silne przemiany społeczne. Około miliona pańszczyźnianych chłopów zyskało wolność osobistą, władze lokalne zostały wybrane w demokratycznych wyborach, a pracownicy zawiązali kilka tysięcy związków zawodowych. Stale pojawiają się też nowe przedsiębiorstwa produkcyjne, inkubatory przedsiębiorczości naukowej i innowacje.

Na przestrzeni lat Tybetowi udało się zbudować nowy rodzaj socjalistycznego związku etnicznego obejmującego równość, solidarność i wzajemną pomoc. Również pomoc od rządu centralnego wpłynęła na poprawę życia lokalnych rodzin. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 40 lat do Tybetu wpłynęło 1,24 biliona juanów w ramach wsparcia. To ponad 90% wydatków finansowych regionu.  

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201903/27/WS5c9ad2b0a3104842260b2c59_1.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.