Aktualności

Rośnie liczba chińskich sądów on-line

Otwarty we wrześniu w Pekinie sąd on-line orzeka w coraz większej ilości spraw. Tym samym oblężenie sądów spadło, a ogólna wydajność chińskiego sądownictwa wzrosła.  

Pierwsza sprawa przeprowadzona w Pekińskim Sądzie Internetowym dotyczyła umowy o zakupy w sklepie internetowym. Pozew także został złożony za pośrednictwem Internetu, a przesłuchanie, wymiana dowodów i wydanie orzeczenia również odbyły się on-line Sprawy, które dotychczas pochłaniały dużo czasu, aktualnie mogą zostać zamknięte nawet w 40 minut.

Liu Shuhana, pracownik sądu w Pekinie, mówi, że w tej chwili jest w stanie obsłużyć 50 spraw miesięcznie – dwukrotnie więcej niż do tej pory. Jest to oszczędność czasu, zarówno dla organów sądowych, jak i stron sporu – nie muszą osobiście zgłaszać się do sądu, który niejednokrotnie znajduje się w innym mieście.

W Chinach żyje ponad 800 milionów internautów. Spory dotyczące e-handlu, czy naruszenia prawa internetowego zdominowały chińskie sądy w ostatnich latach. W odpowiedzi na rosnącą ilość spraw tego typu, w 2017 roku Hangzhou otworzyło pierwszy sąd on-line. W jego ślad poszły Pekin i Guangzhou.

W pięcioletnim planie reformy sądownictwa znalazł się zapis o rozszerzeniu orzecznictwa on-line na kolejne trybunały. Sądy orzekać będą głównie w sporach związanych z pożyczkami internetowymi, umowami kupna-sprzedaży, czy prawem własności intelektualnej.

Profesor Ma Yide, specjalizujący się w prawie ochrony własności intelektualnej, ostrzega, aby zasięg e-sądów nie wzrastał zbyt szybko, ponieważ mogą pojawić się cyberataki na sądowe bazy danych. Z drugiej strony Liu Shuhana podkreśla, że sądy on-line pomagają skupić się sędziom i prawnikom na kwestiach prawnych, a nie zbędnych szczegółach administracyjnych. Dzięki temu wyroki mają szansę być bardziej sprawiedliwe i rzeczowe.

Aby skorzystać z e-sądu należy założyć konto na platformie, potwierdzić tożsamość, wnieść pozew, a asystent sądowy poinformuje SMS-em o terminie przesłuchania. Do uczestnictwa w przesłuchaniu wystarczy pobrać autoryzowaną aplikację na komputer, lub telefon. Fizyczną wizytę w sądzie należy złożyć jedynie po zakończeniu procesu, aby odebrać papierową kopię orzeczenia.

Eksperci oceniają, że nie każdą sprawę można przeprowadzić on-line. Najważniejsza pozostaje więc równowaga między sprawiedliwością, a technologią.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201904/08/WS5caa8ba7a3104842260b4c40_1.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.