Aktualności

Reformy w chińskim górnictwie

Rząd chiński chce zwiększyć bezpieczeństwo i jakość pracy w kopalniach. Rezygnacja z pośrednictwa agencji pracy i automatyzacja procesów to kluczowe obszary na drodze do zmiany.

Jak podaje National Coal Mine Safety Administration wielu właścicieli kopalni zatrudnia pracowników za pośrednictwem agencji pracy w celu zyskania oszczędności. Tacy pracownicy często nie są wykwalifikowanymi górnikami, co stwarza ogromne zagrożenie dla innych i nich samych. Zespoły zbudowane z takich pracowników są ponadto niestabilne z powodu częstych rezygnacji.

W ciągu trzech lat pracownicy tacy zostaną odsunięci od kopalni, a agencje pośrednictwa przestaną rekrutować dla tej branży. Po zmianach właściciele zakładów górniczych będą bezpośrednio zatrudniać pracowników.

Jednocześnie mówi się o zwiększeniu automatyzacji niektórych procesów i ograniczaniu pracy ręcznej. Pomoże to wyeliminować konieczność uczestnictwa górników w niebezpiecznych zadaniach i zwiększy ich bezpieczeństwo pracy.

Kolejnym punktem w planie reform jest zmiana 24-godzinnego trybu pracy kopalni na trzech zmianach. Nocne zmiany mają zostać wyeliminowane, aby rytm pracy i odpoczynku stał się bardziej regularny.  

Istotną zmianą będzie przeniesienie odpowiedzialności za wypadki pracowników z firmy pośredniczącej w zatrudnieniu na kopalnię. Pracownicy oddelegowani z ramienia firmy pośredniczącej do pracy mają też zyskać świadczenia socjalne, które do tej pory dostępne były wyłącznie dla górników zatrudnianych przez właściciela kopalni.

Prowincja Shanxi jako pierwsza wprowadziła takie zasady. Zdaniem lokalnych urzędników delegowanie przez firmy pośredniczące pracowników do pracy pod ziemią jest niezgodne z chińskim prawem pracy. Administracja ma dołożyć wszelkich starań, aby w ciągu trzech najbliższych lat pracownicy z wyższym wykształceniem stanowili 30% zespołu.

W ciągu roku ilość wypadków w chińskich kopalniach spadła w skali kraju o 0,9%. Śmierć poniosło 333 górników, czyli o 13% mniej niż rok wcześniej.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201904/15/WS5cb3d8efa3104842260b6275.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.