Aktualności

Zamożni Chińczycy kupują miejsca na studiach

Chinadaily donosi, że wielu zamożnych Chińczyków zapłaciło miliony za miejsce dla swojego dziecka na studiach. Miliarderzy zaprzeczają i tłumaczą, że wpłaty to osobiste darowizny dla uczelni.

Program oszustw rekrutacyjnych w Stanach Zjednoczonych wywołał głośną dyskusję wśród chińskich internautów. Stało się to w trakcie weekendu majowego, gdy wypłynęła informacja jakoby miliarder Zhao Tao miał zapłacić 6,5 miliona dolarów za miejsce dla swojej córki na studiach na Uniwersytecie Stanforda.

Zhao to prezes i współzałożyciel Shandong Buchang Pharmaceuticals, firmy specjalizującej się w walce z chorobami układu krążenia za pomocą tradycyjnej medycyny chińskiej. Jego majątek szacowany jest na 1,8 miliarda dolarów. Miliarder miał przekazać pieniądze Williamowi Rickowi Singerowi, konsultantowi rekrutacyjnemu uczelni.

Zdaniem Los Angeles Times córka prezesa Zhao Yusi, znana też jako Molly Zhao, dostała miejsce na Uniwersytecie Stanforda prezentując się jako rekrut dla szkolnego zespołu żeglarskiego. Matka Zhao oświadczyła, że 6,5 miliona dolarów rodzina przekazała Singerowi na fundusz stypendialny szkoły w formie darowizny. Jednocześnie tłumaczy kontakt z Singerem jako doradztwo w zakresie procesu rekrutacyjnego, z którym matka Zhao miała nie być dostatecznie zaznajomiona.

Sam Singer tłumaczy, że poprosił chińską rodzinę o darowiznę, która miała pokryć opłacenie pensji nauczycieli akademickich, stypendia, programy sportowe i pomoc finansową dla biedniejszych studentów Stanford.

Video z 2017 roku, opublikowane na platformie Douyu, w którym Zhao Yusi mówi o przyjęciu na studia dzięki ciężkiej pracy, stało się viralem w chińskim Internecie.

W marcu Uniwersytet Stanforda zawiesił Zhao Yusi, studentkę drugiego roku. Podobnie stało się z Sherry Guo, którą wydalono z Uniwersytetu Yale po tym, jak okazało się, że jej rodzina zapłaciła Singerowi 1,2 miliona dolarów za pomyślną rekrutację. Zarówno rodzina Zhao jak i Guo nie otrzymali zarzutów dotyczących tego incydentu.

W 2017 roku ponad 360 tysięcy chińskich studentów rozpoczęło studia na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. To ponad jedna trzecia wszystkich zagranicznych studentów w USA.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201905/06/WS5ccf6c63a3104842260b9e77.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.