Aktualności Chińska kultura

Święto Smoczych Łodzi – 7 czerwca

Święto Smoczych Łodzi to jedno z najważniejszych chińskich świąt. Obchodzone jest piątego dnia piątego miesiąca chińskiego kalendarza księżycowego.

Obok Chińskiego Nowego Roku oraz Święta Środka Jesieni, Święto Smoczych Łodzi to jeden z najważniejszych dni w roku kalendarzowym każdego Chińczyka. Celebracja odbywa się piątego dnia piątego miesiąca kalendarza księżycowego.  Pomimo, że święto jest hucznie obchodzone od ponad 2000 lat, to uznano je za państwowe dopiero w 2008 roku.

Jest to czas spotkań rodzinnych i wzajemnego obdarowywania się. Jednym z najbardziej popularnych podarków jest zongzi – własnoręcznie lepiona trójkątna bryłka ryżu zawiniętego w liście bambusa i trzciny. Na północy Chin zongzi niekiedy nadziewane są fasolą, z kolei na południu można je spotkać w wersji mięsnej. Wielu Chińczyków odgania też wtedy złe duchy za pomocą amuletów i petard.

Jednak najważniejszym elementem festiwalu są wyścigi smoczych łodzi. Święto sięga korzeniami kilku tysięcy lat wstecz, gdy Chińczycy zbierali się nad brzegiem rzeki Jangcy u progu pory gorącej, aby złożyć ofiarę Smokowi. Ofiara miała zapewnić obfite plony, ochronę przed suszą, a także głodem i chorobami. Podczas starodawnych rytuałów życie straciło wielu śmiałków, którzy rywalizowali na wzburzonych wodach Rzeki Żółtej.

Mówi się także, że Święto Smoczych Łodzi ma upamiętnić poetę Qu Yuana. Poeta w 278 roku p.n.e. miał się rzucić do rzeki Milou, by sprzeciwić się niesprawiedliwej i skorumpowanej władzy. Wioślarze mieli podjąć próby uratowania go przy użyciu łodzi podobnych do tych, które biorą udział w obecnych wyścigach. Mieszkańcy pływali po rzece uderzając w bębny, aby odstraszyć złe duchy i karmili ryby ryżowymi kulkami (podobnymi do zongzi), by te nie zjadły ciała wielkiego pisarza.

Podczas wyścigów na smoczej łodzi znajduje się 22-osobowa załoga, w tym: 20 wioślarzy, 1 sternik i 1 bębniarz. Bębniarz nie tylko nadaje tempo wiosłowania, ale również odstrasza duchy jak za dawnych czasów. Trasa zawodów, w zależności od regionu, wynosi od 250 do nawet 2000 metrów.

Warto pamiętać, że 7 czerwca 2019 jest dla Chińczyków dniem wolnym od pracy. Planując w tym czasie spotkania biznesowe, należy je przełożyć, z kolei przy wizycie w dużym mieście można spodziewać się tłumów.

Więcej informacji na stronie: http://echiny.pl/kultura/swieto-smoczych-lodzi-chinach-端午节/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.