Aktualności

Chiński port wstrzymuje import złomu

Port Sashan wstrzymał przyjmowanie załadunków ze złomem po tym jak magazyny zostały przepełnione. Wzmożony import spowodowany jest zmianami w prawie, które mają wejść z dniem 1 lipca.

Port Sashan w prowincji Guangdong w południowych Chinach przestał przyjmować nowe ładunki złomu po nadmiernym nagromadzeniu zapasów przez importerów. Chińczycy spieszą się ze ściągnięciem złomu jeszcze przed 1 lipca, kiedy wejdą w życie nowe przepisy ograniczające import ośmiu rodzajów złomu, między innymi wysokiej jakości miedzi. Ograniczenie sprowadzania zagranicznych odpadów ma pomóc Chinom w walce z zanieczyszczeniem.

Służby celne postanowiły skrócić termin dostarczania złomu do Sashan z 29 na 26 czerwca. Ładunki, które wpływają do portu od 27 czerwca mogą nie zostać przyjęte, o czym poinformował urzędnik portowy.

Zdolność importowa portu Sashan, zdaniem urzędników, została już poważnie przekroczona, co spowodowało tymczasowe kontrole liczby łodzi, które mogą dokować. Nie został jeszcze podany termin wznowienia przyjmowania załadunków.

Firmy, które otrzymały kontyngenty z chińskiego Ministerstwa Ekologii i Środowiska, po 1 lipca nadal będą mogły importować metale, na które nałożono ograniczenia. Dotychczas nie zostały jednak sprecyzowane ilości złomu dla Guangdong oraz jego kluczowego centrum złomowania w Foshan.

Ministerstwo Środowiska opublikowało w zeszłym tygodniu wstępne ilości dla importu poszczególnych metali. Dla miedzi ilość wyniosła około 240 000 ton, głównie dla przedsiębiorstw działających w Zhejiang, równie dużym ośrodku recyklingu metali.

Port Sashan, podlegający jurysdykcji kantońskiej, jest jednym z zaledwie 18 portów morskich w Chinach upoważnionych do obsługi importu odpadów stałych.

Więcej informacji na stronie: https://www.scmp.com/news/china/society/article/3016349/chinese-port-halts-scrap-metal-imports-stockpiles-mount

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.