Aktualności

Problemy ochrony własności intelektualnej w Chinach

Ochrona własności intelektualnej w Chinach jest trudna. W toku wojny handlowej stanowisko Chin wobec zagranicznych podmiotów posiadających know-how nie ulega zmianie – większość chińskich firm żąda dzielenia się tajemnicą przedsiębiorstwa.

Wojna handlowa na linii Chiny – USA zaostrza spór między krajami, jednak nie ulega wątpliwości, że dzięki niej wzrosła świadomość na temat ochrony własności intelektualnej w Państwie Środka. Chiny, decydując się na współpracę z firmami zagranicznymi, lub dając im dostęp do masowego rynku chińskiego, zazwyczaj żądają w zamian ujawnienia know-how.

Przykładem jest przypadek kalifornijskiego przedsiębiorstwa National Technical Systems. Firma dostarcza usługi dla 4000 klientów z sektora lotniczego, jądrowego, obronnego, motoryzacyjnego i energetycznego w Ameryce Północnej. Od pięciu lat NTS próbuje otworzyć filię w Chinach, jednak chińskie spółki nalegają, aby NTS przekazało im prawa do własności intelektualnej w zamian za dostęp do azjatyckich klientów.

Po kilku latach jeden z chińskich przedsiębiorców poszedł na ustępstwo proponując NTS podział udziałów 50:50 z zachowaniem przez kalifornijską spółkę kontroli nad jej technologiami. Właściciele NTS twierdzą, że wypracowany kompromis jest skutkiem nieustępliwej polityki Donalda Trumpa w wojnie handlowej. Zdaniem prezydenta USA kradzież własności intelektualnej przez Chińczyków kosztuje Stany około 600 miliardów dolarów rocznie.

Wymuszony transfer technologii spowodował, zdaniem specjalistów, osiągnięcie najniższego szczebla współpracy od dziesięcioleci. USA uczyniło ochronę własności intelektualnej kluczowym punktem negocjacji handlowych z Chinami. Nacisk Stanów na problem spowodował załamanie się rozmów dotyczących porozumienia z Państwem Środka.

Pekin wprowadził co prawda reformę zakazującą przymusowego transferu technologii, ale, w ramach ścisłej kontroli podmiotów zagranicznych, żąda się od nich ujawienia kodu źródłowego.

Więcej informacji na stronie: https://www.scmp.com/news/china/article/3016378/protecting-ip-china-hard-awareness-rising-thanks-donald-trump

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.