Aktualności

Chiny coraz bardziej dbają o segregację śmieci

Ponieważ wiele chińskich miast zamierza podążać za Szanghajem w kwestii wdrożenia obowiązkowego sortowania odpadów, naukowcy dostrzegli niszę, w której ich wiedza mogłaby się opłacić.

Projektanci z pekińskiego Instytutu Precyzji Mechatroniki i Kontroli są znani z opracowywania i produkcji silników wykorzystywanych w rakietach nośnych zbudowanych przez China Academy of Launch Vehicle Technology, wiodącego w kraju producenta tych maszyn.

Jednak ich najnowszy produkt – który został pokazany publicznie podczas Światowej Konferencji Robotów 2019- nie jest jakimś zaawansowanym urządzeniem związanym z militariami czy podróżami w kosmos, ale nowym robotem zaprojektowanym dla zarządców społeczności i urzędników miejskich, aby umożliwić im i ułatwić sortowanie oraz organizację śmieci.

Liang Binyan, główny projektant robota, powiedział, że maszyna wykorzystuje inteligentne algorytmy i know-how instytutu w zakresie silników i precyzyjnych urządzeń sterujących, dodając, że te instrumenty są kluczowymi częściami przy tworzeniu robotów ale także statków kosmicznych.

„Robot jest interesującym przykładem tego, w jaki sposób przenosimy technologie kosmiczne do życia społeczeństwa – poprzednia wersja tego urządzenia została wysłana w kosmos przez rakietę w celu przeprowadzenia eksperymentów dotyczących usuwania śmieci krążących między planetami, a także całego rozpoznawania wizualnego. Teraz te samą technologię możemy zastosować w ulepszeniu tak istotnej obecnie kwestii czyli zadbaniu o środowisko, w którym sami żyjemy ”- wyjaśnił.

Maszyna wykrywa i rozpoznaje każdy przedmiot nadający się do recyklingu, od drewnianych odpadów po puszki i plastikowe butelki, zgodnie z zewnętrznymi cechami, takimi jak kształt i kolor, a następnie używa robota do ich uchwycenia. Wyjaśniono, że przedmioty nadające się do recyklingu są umieszczane w różnych pojemnikach w zależności od rodzaju.

Robot może pochwalić się 94-procentowym współczynnikiem dokładności. Jak możemy się dowiedzieć ze słów Langa robot daje nam praktycznie nieograniczone możliwości personalizacji i konfiguracji. Na przykład moduł rdzenia robota, wyposażony w jedną kamerę rozpoznawczą i cztery ramiona, może przetwarzać nawet 300 ton odpadów nadających się do recyklingu dziennie.

„Jest w stanie kontrolować do 30 ramion jednocześnie, co oznacza, że jest w stanie codziennie przetwarzać duże ilości śmieci” – powiedział.

Zou Hebin, zastępca dyrektora ds. Komercjalizacji technologii kosmicznej w instytucie, powiedział, że biorąc pod uwagę duży rozmiar robota, nadaje się on raczej do użytku w obiektach zajmujących się utylizacją odpadów niż w gospodarstwach domowych. Dodał, że naukowcy projektują wersję dla gospodarstw domowych, jednocześnie ulepszając robota, umożliwiając mu rozpoznawanie większej liczby rodzajów śmieci i zwiększając jego dokładność.

Zgodnie z planami rządu centralnego do końca 2020 r. 46 miast, w tym Pekin, Szanghaj, Chongqing i Changchun, stolica prowincji Jilin, wprowadzą kompleksowe systemy sortowania odpadów.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/201908/26/WS5d632d44a310cf3e35567c7b.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.