Aktualności

Inteligentne roboty w życiu codziennym

Chiny, obok Stanów Zjednoczonych, nieprzerwanie pozostają pionierami w zakresie robotyki i rozwoju sztucznej inteligencji. Najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie można było zobaczyć w Pekinie podczas ubiegłotygodniowej wystawy World Robot Conference 2019.

Roboty AI już dawno wkroczyły do przemysłu, w ostatnim czasie pojawiły się także w opiece zdrowotnej, edukacji, czy gospodarstwach domowych. Walizka, która automatycznie podąża za swoim właścicielem, oczyszczacz powietrza pędzący do salonu po wyczuciu dymu papierosowego, czy plecak wyposażony w podwodne śmigła ułatwiające pływanie, to tylko niektóre z zaprezentowanych wynalazków podczas pekińskiego World Robot Conference 2019.

Xin Guobin, wiceminister przemysłu i technologii informatycznych, powiedział, że dzięki przełomowym technologiom i malejącym kosztom produkcji powstaje szeroka gama nowych robotycznych form i scenariuszy ich zastosowań. Chiny są aktualnie największym rynkiem robotów przemysłowych i technologii AI na świecie nieprzerwanie od sześciu lat.

Wielkość rynku w sektorze robotyki w Chinach ma wynieść w 2019 roku 8,68 miliarda dolarów, co stanowi około 30% wartości rynku światowego – prognozuje Chiński Instytut Elektroniki. Same roboty usługowe zostały wycenione na 2,2 miliarda dolarów.

Qi Ou, założyciel firmy ForwardX, która stworzyła na życzenie klienta inteligentną walizkę, powiedział, że rosnąca integracja AI i robotyki sprawia, że roboty są coraz bardziej inteligentne, a wysiłki, mające na celu ich wykorzystanie w codziennym życiu, nie ustają.

Walizka stworzona przez ForwardX, zwana Ovis, posiada parę „oczu” i „mózg”, co pozwala jej podążać za właścicielem i przewidzieć przeszkody na drodze. Oprogramowanie do wykrywania twarzy umożliwia walizce śledzenie ruchów właściciela i jednocześnie uniemożliwia pomylenie go z kimś innym, na przykład na zatłoczonym lotnisku. Walizka to tylko przykład tego, jak mogą działać inteligentne roboty osobiste. Qi mówi, że w przyszłości roboty po zobaczeniu karty pokładowej pasażera odprowadzą go do odpowiedniej bramki w terminalu lotniczym.

Chińska klasa średnia coraz częściej sięga po technologiczne zdobycze sztucznej inteligencji. Najlepszym potwierdzeniem tego faktu jest firma Ecovas Robotics Co. – największy w Chinach producent robotów domowych, który podczas Dnia Singla (chiński odpowiednik Black Friday) sprzedał roboty próżniowe o wartości przekraczającej 700 milionów juanów. Ten sam producent zademonstrował na World Robot Conference 2019 oczyszczacz powietrza na kołach, który podąża za dymem papierosowym.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201908/27/WS5d64c7aca310cf3e355681a2.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.