Aktualności

Coraz większa dysproporcja między miastem a wsią w Chinach

W chińskich miastach zarabia się przeciętnie 5,2 razy więcej niż na wsi. Rosnąca przepaść pomiędzy poziomem życia na prowincji i w miastach jest powodem wewnętrznych migracji zarobkowych na wielką skalę. Obecnie w metropoliach mieszka ponad połowa Chińczyków.

Dochody netto miejskich gospodarstw domowych przewyższyły w ubiegłym roku przychody rodzin mieszkających na wsi ponad trzykrotnie. Rolnicy musieli ponadto poświęcić ok. 40 % swoich dochodów na zakup nawozów sztucznych, nasion i środków ochrony roślin. Po uwzględnieniu tych wydatków stosunek dochodów w mieście i na wsi wyniósł ok. 5 do 2; różnica ta jest wyższa o 26 proc. niż 15 lat temu – napisano w raporcie Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Największą barierą, jaką napotykają na swej drodze robotnicy napływowi, są ograniczenia związane z panującym w całym kraju systemem rejestracji rodzin, nazywanym "hukou". Każda rodzina posiada książeczkę "hukou", w której jest zapisane, do jakiego okręgu przynależy. W rzeczywistości system ten dzieli obywateli na dwie kategorie, ponieważ osoby zarejestrowane na wsi są w wielu sytuacjach traktowane zupełnie inaczej niż rezydenci miast.

Więcej:
http://fakty.interia.pl/swiat/news/chiny-powieksza-sie-przepasc-miedzy-miastem-a-wsia,1833640,4

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.