Aktualności Wymogi celne

Pakiet e-commerce a przesyłki z Chin

Nowy pakiet e-commerce ma usprawnić odprawy przesyłek z Chin. Ale czy dla klientów również?

Pakiet e-commerce to zestaw regulacji Unii Europejskiej dotyczących odpraw przesyłek zakupionych zagranicą. Nowe zasady mają usprawnić celnikom odprawy i wychwytywanie tak zwanych „prezentów”, lub „próbek”, które w rzeczywistości posiadają wyższą wartość niż deklarowana. Może to być dużym utrudnieniem dla osób zamawiających towar np. na popularnych chińskich portalach aukcyjnych.

Zakupy na Aliexpress i innych podobnych platformach są atrakcyjne dla Europejczyków, ponieważ oferują znacznie niższe ceny za produkty niż te w UE. Wielu sprzedawców z Chin zdaje sobie z tego sprawę i stara się omijać oclenie wysyłając towar jako zwykły list lub prezent. Nowe zasady mają pomóc wychwycić takie przesyłki. Niestety kosztem odprawy zostanie obarczony klient – odbiorca.

Tylko w 2018 roku za pośrednictwem Poczty Polskiej z Chin do Polski trafiło ponad 14 milionów przesyłek z Chin w postaci listów. Paczek w tym czasie było zaledwie 15 000, co budzi podejrzenia biorąc pod uwagę popularność zakupów w chińskich e-sklepach.

Od 2021 roku nowy pakiet e-commerce zakłada, że przesyłki o wartości poniżej 150 euro nie będą podlegać obowiązkowi zgłoszenia do odprawy. VAT jednak wciąż trzeba będzie zapłacić. W przypadku gdy nadawca i odbiorca będą osobami fizycznymi a wartość przesyłki będzie niższa niż 45 euro, nastąpi całkowite zwolnienie z VAT-u i cła.

Źródło: https://www.tabletowo.pl/pakiet-e-commerce-drozej-z-aliexpress/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.