Aktualności Transport i logistyka

Negatywny wpływ pandemii na Port Hamburg

Spadek przeładunków o 7,6% zanotował Port Hamburg w 2020 roku z powodu pandemii Covid-19. Niewielka poprawa nastąpiła dopiero w czwartym kwartale.

Masa ładunków przetransportowanych przez Port Hamburg w 2020 roku była o 7,6% niższa niż rok wcześniej. Wpływ na ograniczenia transportowe miała pandemia Covid-19. Nieznacznie udało się podnieść wynik w ostatnim kwartale, gdy do Europy przybywały ładunki wysłane przed końcem roku. Najtrudniejsze było pierwsze półrocze, gdy gospodarka światowa znacznie zwolniła, a rejsy liniowe zostały wstrzymane lub mocno ograniczone.

Łączna wielkość ładunków morskich w Hamburgu wyniosła w 2020 roku ponad 126 milionów ton. Samych przeładunków było 8,5 miliona TEU. Import spadł o prawie 8% a powodem było zatrzymanie pracy azjatyckich fabryk w okresie lutego i marca. Stabilny był ruch morski w głębi lądu, który odnotował najniższe spadki w ubiegłym roku.

Kolejnym powodem zmniejszenia ruchu transportowego w Hamburgu była zmiana tras morskich. Do tej pory najwięcej ładunków przypływało do niemieckiego portu właśnie z Chin, a rozwój pandemii znacznie je ograniczył. Duża ilość statków została przekierowana na inne trasy. Wzrost ilości transportów pojawił się natomiast na liniach Hamburg – Singapur, Hamburg – USA, czy Hamburg – Malezja.

Aktualnie trwa modernizacja Portu Hamburg, co nie tylko zwiększy moce przeładunkowe, ale umożliwi wpłynięcia dla większych statków. Prace nad torem wodnym pozwolą wpuszczać większe statki na Łabę.

Źródło: https://intermodalnews.pl/2021/02/26/pandemia-miala-negatywny-wplyw-na-wyniki-portu-hamburg/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.