Aktualności Chińska kultura

Chińskie przysmaki na liście UNESCO

Prawie 200 nowych potraw i praktyk kulinarnych dołączyło do listy dziedzictwa światowego UNESCO. Do tej pory Chińczycy wpisali ich na listę ponad 1500.

Lista światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO poszerzona została o 185 nowych pozycji – są nimi potrawy, przysmaki i praktyki kulinarne z Chin. Do tej pory Państwo Środka wpisało na listę UNESCO 1550 pozycji w kategorii kulinarnej.

Spośród nowych potraw i praktyk na listę trafiła zupa Duriana – to klarowna zupa z makaronem ryżowym przygotowana na bazie bulionu ze ślimaków rzecznych i kości wieprzowych. Dodatkiem do wywaru jest skórka pomarańczowa, kardamon i koper. Zupa ta jest specjalnością miasta Liuzhou, leżącego w prowincji Guangxi.

Kolejną nową pozycją na liście UNESCO jest chińskie Bianrou pochodzące z Fujian. Choć dosłowne tłumaczenie nazwy to „płaskie mięso”, w rzeczywistości Bianrou to rodzaj pierożków wonton nadziewanych gładko zmieloną pastą z wieprzowiny.

Rejony Fujian słyną także z drugiej potrawy, którą zgłoszono na listę, a jest nią Banmian. To rodzaj makaronu z wodą sodową, który gotuje się zaledwie kilkadziesiąt sekund. Poadawany jest z pastą sezamową, masłem orzechowym a nawet czosnkiem.

Źródło: https://silkroadpoland.pl/2021/06/lokalne-przysmaki-na-liscie-niematerialnego-dziedzictwa-kulturowego/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.