Aktualności Transport i logistyka

Większa przepustowość Nowego Jedwabnego Szlaku

Nowy Jedwabny Szlak obsłuży w tym roku o 20% więcej kontenerów niż rok temu. To kluczowa trasa dla transportu z Chin do Europy.

Trasa kolejowa biegnąca wzdłuż Nowego Jedwabnego Szlaku to, obok kursów morskich, najważniejsza trasa dla towarów transportowanych z Chin do Europy. Prace logistyczne, mające na celu usunięcie tak zwanych wąskich gardeł na Szlaku, usprawniły transport kolejowy w 2021 roku. Szacuje się, że do końca tego roku Szlakiem przejedzie łącznie 1 milion TEU towarów z Chin do Europy. Najwięcej towarów przejedzie przez Rosję, Kazachstan i Białoruś.

Transport kolejowy jest nie tylko szybszy od transportu morskiego, bardziej ekologiczny, ale i bardziej niezawodny. Gdy branża morska mierzy się z kryzysem cen frachtu, niską dostępnością kontenerów, czy wiosenną blokadą Kanału Sueskiego, kolej oferuje rozwiązania bardziej stabilne cenowo jak i terminowo. Dzięki temu znaczna część importerów zastąpiła transport morski frachtem kolejowym.

Dodatkowym usprawnieniem dla transportu kolejowego na Nowy Jedwabnym Szlaku jest budowa nowego terminala Dostyk TransTerminal na granicy chińsko-kazachskiej, który uruchomiono w czerwcu tego roku. Ma on osiągnąć przepustowość aż 700 tysięcy TEU.

Przedsiębiorstwa kolejowe pracujące na Nowym Jedwabnym Szlaku od stycznia do listopada przewiozły na trasie Chiny-Europa oraz Europa-Chiny aż 573 tysiące TEU. Jest to znacznie więcej niż w 2020 roku, gdy wartość przewiezionych towarów osiągnęła zawrotną kwotę 31,5 miliarda dolarów.

Niewątpliwy wpływ na przepustowość szlaków kolejowych ma także cyfryzacja obsługi terminali oraz preferencyjne stawki oferowane za przewóz pustych kontenerów.

Źródło: https://intermodalnews.pl/2021/12/13/usuniecie-waskich-gardel-na-njs-od-zaraz-zwiekszy-przewozy-o-20-proc/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.