Aktualności

Rekord przeładunków w polskich portach

W 2021 roku polskie porty odnotowały największą w historii ilość przeładunków. Główne porty to Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście.

Pomimo opóźnień, braku sprzętu i pustych kontenerów, transport morski przeżywa ogromne oblężenie. Tym samym rok 2021 przyniósł rekordową ilość przeładunków w polskich portach: Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu. Szacuje się, że porty te przeładowały ponad 113 milionów ton towarów. Jest to 9% więcej niż w roku wcześniejszym. Jednocześnie zdolności przeładunkowe w ciągu kilkunastu lat (od 2008 roku) zwiększyły się w portach o 116%.

Polska może pochwalił się również największym portem przeładunkowym na całym Bałtyku – mowa o głębokowodnym porcie DCT w Gdańsku. Gdańsk w 2021 roku dokonał przeładunków w ilości aż 53 milionów ton, co stanowi niemal połowę wszystkich przeładunków w polskich portach morskich.

Gdańsk od kilku lat stale modernizuje swój port, między innymi inwestując w infrastrukturę, modernizację aż pięciu kilometrów nadbrzeża czy automatyzację niektórych procesów obsługowych. Modernizacja DCT postawiła port gdański w pierwszej dziesiątce największych portów Europy.

Szczecin i Świnoujście, choć są znacznie rzadszą destynacją kontenerowców, przeładowały w ubiegłym roku łącznie 32 miliony ton towaru. Gdynia uplasowała się tuż za nimi z ilością niemal 27 ton ładunków.

Źródło: https://intermodalnews.pl/2022/01/17/polskie-porty-morskie-pobily-rekord-przeladunkow-w-2021-roku/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.