Aktualności

Chiński robot na stoku narciarskim

Robot opracowany przez naukowców z Szanghaju jest gotowy do startu w zawodach narciarskich. Wyposażony w łączność 5G może za kilka lat konkurować z prawdziwymi sportowcami.

Naukowcy w Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju opracowali robota, który potrafi zjeżdżać na nartach ze stoków narciarskich. Sześcionogi robot trafił już na zbocza i przeszedł pomyślnie pierwszą serię testów na stokach w prowincji Liaoning. Możliwe, że za kilka lat ta wymagająca dyscyplina sportowa stanie się domeną dla sztucznej inteligencji i robotyki.

Robot przypomina psa z czterema nogami przymocowanymi do ciała dla utrzymania równowagi i dwoma dodatkowymi trzymającymi kijki narciarskie. Robot w fazie testów zjeżdżał ze stoku z  prędkością ponad 10 metrów na sekundę na dystansie 400 metrów. Stopień nachylenia toru śnieżnego na trasie próbnej wynosił 18 stopni. Robot wykonał wiele manewrów, takich jak przyspieszanie, skręcanie, planowanie trasy, omijanie przeszkód oraz interakcja na linii człowiek-robot.

Naukowcy z Uniwersytetu Jiao Tong dokonali przełomu w opracowywaniu kluczowego algorytmu robota, umożliwiającego mu analizowanie zachowań narciarzy i naśladowanie ruchów człowieka na nartach. W przyszłości, za pomocą zaawansowanych technologii i sieci bezprzewodowych, zdalnie sterowany robot będzie mógł ścigać się z ludzkimi konkurentami w tej samej dziedzinie.

Oprócz testowania swoich umiejętności w zawodach narciarskich, robot będzie również patrolował i śnieżne stoki, aby pomóc stworzyć bezpieczne środowisko dla narciarzy.

Źródło: https://english.news.cn/20220123/d2b4fa9009864d87a4b2be371dff3a3e/c.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.