Aktualności

Chiny zbadają księżycowe regiony polarne

Chiny planują zbadanie regionów polarnych na Księżycu z udziałem człowieka. Lądowanie może się odbyć w ciągu najbliższych pięciu lat.

Według białej księgi opublikowane przez Chiny, Państwo Środka zbada regiony polarne Księżyca i rozważa załogowe lądowanie na Księżycu w ciągu najbliższych pięciu lat. W białej księdze zatytułowanej „Chiński program kosmiczny: perspektywa 2021” stwierdzono, że Chiny będą kontynuować badania „nad planem lądowania człowieka na Księżycu”. Jednocześnie opracowany zostanie załogowy statek kosmiczny nowej generacji, który będzie wspierał eksplorację przestrzeni cislunarnej.

Jest to część ambitnego planu eksploracji Księżyca po tym, jak chińskie  sondy księżycowe wylądowały po drugiej stronie Księżyca w 2019 roku i umożliwiły pobranie próbki księżycowej.

W ciągu najbliższych pięciu lat Chiny planują wywieźć na Księżyc kolejne dwie sondy, aby zbadać jego regiony polarne, czyli miejsce w którym może znajdować się lód wodny. Chiny wystrzelą sondę księżycową Chang'e-6, aby zebrać i przywieźć próbki z obszarów polarnych Księżyca, a następnie wystrzelą Chang'e-7, aby wykonać tam precyzyjne lądowanie.

Liu Jizhong, dyrektor Centrum Eksploracji Księżyca i Programu Kosmicznego Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA), powiedział, że Chiny podpisały umowę z Rosją na wspólną eksplorację Księżyca za pomocą sondy Chang'e-7 i rosyjskiego orbitera "luna-26".

Ponadto Chiny niedługo zakończą prace badawczo-rozwojowe w zakresie kluczowej technologii Chang'e-8 i przyspieszą budowę międzynarodowej stacji badawczej na Księżycu przy globalnej współpracy wielu krajów.

Aktualny program kosmiczny Państwa Środka jest odpowiednikiem planów eksploracji Księżyca Artemis NASA. NASA chce sprowadzić astronautów na Księżyc do 2024 roku i ustanowić trwałą obecność ludzi na Księżycu i wokół niego do 2028 roku.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202201/28/WS61f37c2ea310cdd39bc83e7b.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.