Aktualności Transport i logistyka

Maersk rezygnuje z udziałów w portach rosyjskich

Grupa Maersk pozbędzie się udziałów w portach rosyjskich operatorów morskich. Duński armator sprzeda udziały w rosyjskim Global Ports.

Duński armator i operator morski Maersk redukuje udziały w rosyjskich portach. Należąca do Maerska spółka APM Terminals planuje wycofać swoje udziały w Global Ports, należącego do Rosji. Duńska spółka nabyła w 2012 roku 37,5% akcji w Global Ports i aktualnie planuje ich sprzedaż.

Zakup akcji podyktowany był wstąpieniem Rosji do WHO, co świadczyło o stabilności rosyjskiego rynku. Atak Rosji na Ukrainę spowodował, że Maersk i zależna spółka nie chcą dzielić udziałów w rosyjskim przedsiębiorstwie.

Spośród 37,5% udziałów APM Terminals chce sprzedać 30,7% z nich. Jednocześnie do momentu sprzedaży akcji APM Terminals pozostanie w radzie dyrektorów Global Ports.

Spółka Global Ports zarządza portami w Rosji (między innymi w Petersburgu i Wostocznyj) oraz dwoma terminalami w Finlandii. Wskutek ataku na Ukrainę wartość giełdowa firmy spadła już o 80%.

Maersk wraz z CMA-CGM i Hapag Lloyd od moentu wybuchu wojny w Ukrainie wstrzymał wysyłanie statków do portów w Rosji.

Źródło: https://intermodalnews.pl/2022/03/14/maersk-pozbywa-sie-udzialow-w-rosyjskich-portach/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.