Aktualności

Wytyczne dla etyki w chińskiej technologii

Rząd chiński opublikował nowe wytyczne dla wzmocnienia zarządzania etyką w nauce i technologii. Kładziony jest nacisk na prawa człowieka, przejrzystość działań i sprawiedliwość.

Szybki rozwój technologii, medycyny oraz nauki niesie za sobą nowe wyzwania dotyczące ustalenia zasad i praw nimi rządzących. W celu wzmocnienia zarządzania etyką w nauce i technologii chiński rząd opublikował zestaw wytycznych, którymi powinni kierować się naukowcy i przedsiębiorcy. Nowe wytyczny dotyczą zarówno badań, rozwoju, jak i produkcji.

Dokument precyzuje zasady etyczne w nauce i technice, podkreślając, że działalność naukowa powinna służyć dobru ludzkości, szanować prawo człowieka do życia, przestrzegać sprawiedliwości a także kontrolować ryzyko. Ponadto wszelka działalność technologiczna i naukowa powinna być prowadzona w sposób otwarty i przejrzysty.

Chiny nawołują do stworzenia i udoskonalenia przepisów i standardów etyki w kluczowych obszarach gospodarki, takich jak nauki przyrodnicze, medycyna i sztuczna inteligencja. Obecnie są to silnie rozwijające się branże, dlatego wymagają szczególnego nacisku na etykę działania.

Rząd jednocześnie apeluje do władz lokalnych, aby we współpracy z uniwersytetami, instytucje naukowo-badawcze, medyczne oraz nowoczesne przedsiębiorstwa ulepszały mechanizmy monitorowania i wczesnego ostrzegania o zagrożeniach etycznych. Jednocześnie podjęte zostaną wysiłki na rzec popularyzacji kodeksów etycznych w społecznościach i instytucjonalizację programów szkoleń etycznych.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202203/21/WS6237d86aa310fd2b29e52278.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.