Aktualności Transport i logistyka

Port Gdańsk drugi wśród portów bałtyckich

Port Gdańsk awansował na II miejsce w rankingu portów bałtyckich. Wyprzedził rosyjski Primorsk i Sankt Petersburg.

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł Portowi Gdańsk awans w rankingu portów bałtyckich. W związku z napaścią Rosji na Ukrainę i nałożenie sankcje na porty rosyjskie, znaczna ilość statków przeładowywana była w innych bałtyckich portach. Tym samym Port Gdańsk uzyskał II miejsce w rankingu portów Morza Bałtyckiego pod względem ilości wykonanych przeładunków.

Tylko w I kwartale Port Gdańsk zanotował przeszło 11-procentowy wzrost ilości przeładunków. W ciągu pierwszy trzech miesięcy tego roku w porcie dokonano przeładunku aż 14,8 miliona ton ładunków. Na tę ilość złożyło się ponad 6 milionów ton drobnicy morskiej, nieco mniej paliw oraz ponad 1,6 miliona ton węgla. Wzrost odnotowano także w ruchu pasażerskim – ponad 12% względem poprzedniego okresu.

Zarząd Portu Gdańsk szacuje, że do końca roku w gdańskich terminalach przeładowanych zostanie około 55 milionów ton towaru. Jednocześnie podkreśla, że za dobry wynik pracy portu odpowiadają między innymi modernizacja nabrzeża od strony wodnej i lądowej, a także walor geograficzne.

Port Gdańsk obsługuje aż 21 stałych tras morskich, głównie do USA, Ameryki Środkowej i Południowej a także Azji. Jest także jedynym bałtyckim portem, które realizuje bezpośredni frachty na linii Bałtyk-Chiny.

Źródło: https://intermodalnews.pl/2022/04/21/port-gdansk-awansowal-na-drugie-miejsce-w-rankingu-portow-baltyckich/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.