Aktualności Procedura importu

Ulgi dla chińskich eksporterów i importerów

Chiny wprowadzą kolejne ulgi podatkowych, aby złagodzić obecną presję finansową na firmy zorientowane na eksport. Jednocześnie otwarte zostaną zielone kanały dla importu kluczowych części produkcyjnych.

Jeszcze w tym roku rząd chiński planuje wprowadzić więcej ulg podatkowych dla eksportu w celu zmniejszenia oczekiwań finansowych wobec przedsiębiorstw, których głównym źródłem zarobku jest eksport towaru. W odpowiedzi na zapotrzebowanie łańcucha przemysłowego, wprowadzone zostaną także ułatwienia w imporcie przez Chiny istotnych części produkcyjnych. Władze celne już teraz otworzyły zielony kanał dla importu ważnych towarów służących do utrzymania społeczeństwa i zapewniły wsparcie odpraw celnych importowych dla lotnictwa, obwodów scalonych, czy produkcji samochodów.

Ulgi w podatku eksportowym odniosą się do kluczowego środka polityki handlowej wspierającego eksport. Pojawi się zwrot podatku od wartości dodanej i podatków konsumpcyjnych zapłaconych od produktów podczas produkcji, obrotu i sprzedaży.

Pomimo iż chiński wzrost eksportu w pierwszym kwartale przekroczył oczekiwania Państwa Środka, to na posiedzeniu wykonawczym Rady Państwa zdecydowano o zwiększeniu ulg w podatku eksportowym, aby jeszcze mocniej wesprzeć wzrost handlu zagranicznego. Wang Daoshu, zastępca komisarza Państwowej Administracji Podatkowej, powiedział, że w kolejnym kroku rząd wzmocni ubezpieczenia kredytów eksportowych i politykę rabatów podatkowych dla przetwórczych firm handlowych.

W sumie już 94 000 firm skorzystało z 37,7 miliardów juanów (około 5,7 miliardów dolarów) ulg w podatku eksportowym od 20 marca 2020 r. do końca 2021 roku. Był to okres, w którym rząd podniósł stawkę podatku eksportowego na 1464 produkty.

Zmiany dotkną także system celno-podatkowy. Rząd chiński już intensyfikuje wysiłki na rzecz wzmocnienia udostępniania danych między urzędami oraz usprawnienia połączenia między departamentami celnymi i podatkowymi. Ponadto w lutym chińskie Ministerstwo Handlu rozpoczęło współpracę z China Export & Credit Insurance Corp, aby w pełni wykorzystać funkcję ubezpieczenia kredytów eksportowych.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202204/29/WS626b21cca310fd2b29e5a022.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.