Aktualności

Zachodnie Banki na chińskim rynku

Według chińskiego rządu z kredytowaniem hamującej gospodarki lepiej poradzą sobie prywatne instytucje – w tym także te spoza Chin, niż państwowe banki mające w tej chwili monopol na krajowym rynku finansowym.

W wywiadzie dla państwowego radia premier Wen Jiabao powiedział, że co prawda w Chinach jest możliwość otrzymania pożyczki, niestety udzielają jej wielkie banki zajmujące monopolistyczna pozycję. W przypadku ,gdy ktoś zwraca się gdzie indziej, napotyka szereg utrudnień. Podczas wywiadu nie padły nazwy konkretnych banków, jednak nie trudno domyślić się że chodzi o tzw. wielką czwórkę – Industrial and Commercial Bank of China, Bank of China, Agricultural Bank of China i China Construction Bank.

Według ekspertów wypowiedź ta to zapowiedź liberalizacji sektora finansowego. Jak zauważa Bank Światowy – "zmniejszenie udziału państwa w gospodarce jest konieczne, bo w przeciwnym razie Chiny nie będą się w stanie obronić przed skutkami kryzysu". W tym roku szacuje się, że tempo wzrostu PKB wyniesie 8,4 proc., jednakże amerykański ośrodek analityczny Conference Board wylicza że, w latach 2013 – 2016 rozwój gospodarczy nie przekroczy 6,6 proc. rocznie.

Więcej:

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/608374,chiny_wpuszczaja_zachodnie_banki_na_swoj_rynek.html 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.