Aktualności

Kryzys w strefie euro może przyciąć chińskie PKB prawie o połowę

Recesja w strefie euro może zmniejszyć w tym roku tempo rozwoju chińskiej gospodarki prawie o połowę – ostrzegł Międzynarodowy Fundusz Walutowy. MFW prognozuje tegoroczny wzrost Chin na poziomie 8,2 proc., ale w razie recesji w eurolandzie może on skurczyć się nawet do 4,2 proc.

Zdaniem Funduszu, Pekin musi być gotowy do wstrzyknięcia w gospodarkę wielu miliardów dolarów, aby zapobiec drastycznemu spowolnieniu. W zeszłym roku chińska gospodarka wzbogaciła się o 9,2 proc, chociaż wzrost był hamowany przez rząd, który chciał uniknąć efektów nadmiernej ekspansji – relacjonuje serwis BBC.

Raport MFW pojawił się w chwili, gdy Grecja wkroczyła w kolejny dzień krytycznych rokowań, które mają sfinalizować unijny pakiet ratunkowy na kwotę 130 mld euro. Ateny potrzebują pieniędzy do polowy marca, w przeciwnym razie grozi im niewypłacalność.

"Tempo wzrostu chińskiej gospodarki wyhamuje gwałtownie, jeśli strefa euro wjedzie w głęboką recesję" – czytamy w prognozie Funduszu – „Ale ze względu na dokonania w sferze dyscypliny fiskalnej Chiny mają duże pole manewru, żeby zareagować na taki zewnętrzny wstrząs".

Więcej:

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/591485,kryzys_w_strefie_euro_moze_przyciac_chinskie_pkb_prawie_o_polowe.html 

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.