Aktualności

Chiny przegrały sprawę w WTO w sprawie ograniczeń w eksporcie

Światowa Organizacja Handlu (WTO) orzekła w poniedziałek, że Chiny nie mają prawa nakładać ograniczeń na eksport rzadkich surowców, utrzymując swą wcześniejszą decyzję. Państwo Środka oskarżano o faworyzowanie w ten sposób rodzimego przemysłu.

W 2009 roku UE, USA i Meksyk skierowały do WTO skargę na ograniczanie przez Chiny eksportu rzadkich pierwiastków takich jak cynk, boksyt, magnez czy mangan.

Ograniczenie eksportu tych surowców spowodowało zwiększenie podaży na rynku chińskim i w konsekwencji obniżyło ich cenę dla tamtejszego przemysłu. Stanowiło też zachętę dla zagranicznych firm, by zakładały oddziały w Chinach, unikając w ten sposób wysokich cen surowców poza chińskimi granicami.Chiny wyrażają głębokie ubolewanie z powodu decyzji WTO, jednak zastosują się do niej – podano w oświadczeniu ministerstwa handlu.

Zadowolenie z decyzji WTO wyraziły USA, UE i Meksyk. "Administracja (prezydenta USA Baracka) Obamy będzie dokładała starań, by Chiny i wszystkie inne kraje (członkowskie WTO) trzymały się przyjętych zasad" – podał rzecznik Departamentu Stanu. Unijny komisarz ds. handlu Karl De Gucht powiedział, że decyzja WTO to "wielki sukces w dążeniach do zagwarantowania unijnemu przemysłowi sprawiedliwego dostępu do niezbędnych rzadkich surowców".

Orzeczenie musi teraz zostać przyjęte przez wszystkie państwa członkowskie WTO. Chiny będą miały potem miesiąc na opracowanie i przedstawienie kroków zaradczych.

Więcej:

http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/chiny-przegraly-sprawe-w-wto-w-sprawie-ograniczen-w,1753329,4199 

 

 

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.