Aktualności Chińska kultura

Rok Smoka budzi obawy

23 stycznia rozpoczyna się chiński Rok Smoka. Fakt ten sprawia, że nawet racjonaliści stają się nerwowi.

– Feng shui i Rok Smoka nie idą w parze – zauważa He Fan, szanowany ekonomista wykładający na Chińskiej Akademii Nauk Społecznych. Feng shui, o którym mówi, to starożytny system pojęć odnoszący się do energii życiowej, oparty na geomancji (pseudonauce o pozytywnej energii Ziemi i Kosmosu – przyp. red.), astronomii i ludowych wierzeniach. – Za każdym razem, kiedy mamy Rok Smoka, coś się wydarza, nawet jeśli jest to tylko jakiś punkt zwrotny, zapoczątkowujący zmiany mające nastąpić w niedalekiej przyszłości.

I rzeczywiście, jesienią w Chinach będzie miała miejsce zmiana politycznego przywództwa, zaledwie czwarta od przejęcia władzy przez Komunistyczną Partię Chin w 1949 r. Panuje powszechne przekonanie, że związana z tym faktem walka na szczytach władzy będzie zażarta. Także kondycja światowej gospodarki jest znacznie bardziej niestabilna, niż w latach ubiegłych, co wzmaga obawy o przyszłość rynku wewnętrznego. Czynniki te sprawiają, że zarówno w prywatnych rozmowach Chińczyków, jak i w internetowym dyskursie, dominuje nastrój niepokoju.

Więcej:

http://fakty.interia.pl/new-york-times/news/rok-smoka-budzi-obawy,1745892,6806

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.