Aktualności

Import rozczarował

Chiński eksport wzrósł w grudniu o 13,4 proc., czyli nieco słabiej, niż prognozowali analitycy, i najmniej od listopada 2009 r. Import wzrósł wówczas o 11,3 proc., gdy spodziewano się zwyżki o 17 proc.

To pierwsze z serii danych o chińskiej gospodarce, które zostaną opublikowane w nadchodzących dwóch tygodniach. Mogą one pokazać, że IV kw. 2011 r. był najgorszy dla chińskiej gospodarki od dwóch lat. Średnia prognoz analityków zebranych przez Agencję Reutera mówi, że wzrost PKB Chin wyniósł wówczas 8,7 proc., czyli o 1 pkt proc. mniej niż w I kw. 2011 r.

– Duże rozczarowanie przyniosły dane dotyczące importu, które okazały się gorsze niż w listopadzie i poniżej prognoz analityków. To wskazuje, że chińska gospodarka mocno zwalnia. Ludowy Bank Chin będzie więc musiał rozluźniać politykę pieniężną, by wspomóc wzrost gospodarczy – twierdzi Kevinn Lai, ekonomista z Daiwa Capital Markets.

Chiński bank centralny zdecydował się w listopadzie na obcięcie stopy rezerw obowiązkowych dla banków o 50 pb. Była to pierwsza taka obniżka od trzech lat. Analitycy spodziewają się, że Ludowy Bank Chin obniży w tym roku stopę rezerw jeszcze o 200 pb.

Więcej:

http://www.parkiet.com/artykul/7,1178076-Chiny–handel-zwalnia.html 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.