Aktualności

Prezydent rusza z misją do Chin

Celem wizyty Bronisława Komorowskiego jest ożywienie współpracy gospodarczej.

Wizyta prezydenta Komorowskiego ma być próbą nowego otwarcia w relacjach z Chinami. W ostatnich latach współpraca między obu krajami wyraźnie kulała. Najbardziej wyrazistym przykładem był brak bezpośredniego połączenia między Pekinem a Warszawą. A także to, że polski prezydent nie odwiedzał Chin przez 14 lat.

– Polska jest postrzegana jako kraj, który bardziej entuzjastycznie niż inne poucza Chiny w kwestiach demokracji. A to nie było za dobrze przyjmowane w Chinach – mówi „Rz" chińska politolog dr Yiyi Lu.

Tym razem prawa człowieka zejdą na dalszy plan. Głównym celem wizyty będzie zacieśnienie współpracy gospodarczej. Prezydentowi ma towarzyszyć niemal

100 biznesmenów. Wśród nich będą prezesi KGHM.

– Spodziewamy się podpisania kolejnej wieloletniej umowy z China Minmetals, ale jej szczegółów ujawnić nie możemy – mówi „Rz" rzecznik KGHM Dariusz Wyborski. Niedawno spółka podała, że negocjuje pięcioletnią umowę na dostawy miedzi do Chin. Z szacunków wynika, że kontrakt może opiewać na 2 mld dolarów.

Podczas wizyty podpisane zostanie też memorandum w sprawie sprzedaży Chińczykom Huty Stalowa Wola. A także list intencyjny dotyczący wznowienia połączeń lotniczych między Warszawą a Pekinem. Współpraca między PLL LOT i Air China może ruszyć na wiosnę 2012 r.

Więcej:

http://www.rp.pl/artykul/11,769937-Prezydent-rusza-z-misja-do-Chin.html 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.