Aktualności

Chiny światowym gospodarczym hegemonem

To już koniec! Zachód zostanie wkrótce gospodarczo, politycznie, a nawet militarnie zdominowany przez Chiny. A europejskie i amerykańskie elity zachowują się, jakby w ogóle tego nie dostrzegały.

W książce „Chiny światowym hegemonem? Imperializm ekonomiczny Państwa Środka" dwaj francuscy ekonomiści Antoine Brunet i Jean-Paul Guichard kreślą naprawdę przerażającą wizję przyszłości. Przynajmniej dla nas – ludzi żyjących na tym małym półwyspie na drugim końcu Azji, jak był łaskaw nazwać kiedyś Europę przewodniczący Mao. Nieszczęście zaczęło się jeszcze w latach 70., gdy Państwo Środka zainicjowało strategię rozwoju ekonomicznego opartą na bezkompromisowym merkantylizmie, czyli przekonaniu, że źródłem bogactwa jest handel. Ale uwaga, tylko taki, w którym wpływy z eksportu przekraczają wydatki na import. Chińczycy merkantylizmu oczywiście nie wymyślili. Robią po prostu dokładnie to, co wszyscy gospodarczy hegemoni (lub pretendenci do tego tytułu) w nowożytnej historii świata. I tak samo jak oni są gotowi iść do celu po trupach. Tak jak Brytyjczycy w XVIII i XIX wieku krwawo kolonizujący najdalsze zakątki świata w celu uzyskania dostępu do surowców i zapewnienia sobie panowania na morzach. Albo Amerykanie niewahający się niszczyć i destabilizować (a w razie potrzeby również najeżdżać) swoich latynoskich sąsiadów w XX wieku. Czy kajzerowscy i hitlerowscy Niemcy, regularnie gwałcący Europę kontynentalną. 

Więcej:

http://forsal.pl/artykuly/574262,chiny_swiatowym_gospodarczym_hegemonem.html 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.