Aktualności

Chiny na globalnym rynku energetycznym

Moderator dr Andrzej Polaczkiewicz z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego zauważył na wstępie, że w związku z dynamicznym rozwojem gospodarki chińskiej, mającym wpływ na globalną równowagę ekonomiczną, powstał wielki problem deficytu energii w gospodarce ChRL.

Z pozycji eksportera na początku lat 90-tych, Chiny przeszły burzliwy proces i obecnie w coraz większym stopniu zależą od importu ropy i innych nośników energii na rynkach światowych. W 2030 r. 80 proc. zapotrzebowania chińskiej gospodarki na ropę będzie pokrywane z importu. Deficyt nośników energii w znacznym stopniu Chiny pokrywają wydobyciem i zużyciem węgla kamiennego, jednak sposób pozyskiwania tego surowca i następnie jego wykorzystania niesie negatywne skutki dla środowiska, co jest przedmiotem krytyki. Chiny od 2007 r. są liderem w zakresie emisji CO2 i nie podpisały Protokołu z Kyoto. Sytuacja energetyczna Państwa Środka rzutuje na cele polityki zagranicznej Chin. Postawa Chin w strukturach ONZ, konflikty z sąsiadami, związana ze strefami ekonomicznymi Morza Chińskiego i Morza Żółtego oraz "dyplomacja energetyczna" na obszarze Afryki wskazują na odrzucanie zasad polityki koncyliacyjnej na rzecz pragmatycznych działań, mających na celu pozyskiwanie surowców energetycznych w świecie. Chiny w procesie poszukiwania źródeł dostaw energii zrewidowały swoje stosunki z Federacją Rosyjską i budują nowy wymiar relacji z państwami Azji Centralnej, regionu Azji i Pacyfiku. Ma to również wpływ na obecne i przyszłe relacje polsko-chińskie.

Więcej:

http://biznes.onet.pl/chiny-na-globalnym-rynku-energetycznym,18567,4938961,1,news-detal 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.