Aktualności

Kraje wschodzące dają lekcję rozwiniętym

Dług publiczny krajów strefy euro i pozostałych krajów rozwiniętych zdecydowanie przewyższa poziom zadłużenia krajów wschodzących. Prognozy do roku 2016 zapowiadają pogłębianie się różnic na korzyść tych drugich. Szczególny niepokój budzi prognoza wzrostu długu publicznego.

Jedynym lekarstwem na zapobieżenie totalnemu krachowi rynków finansowych jest dyscyplina i ograniczenie prognozowanych deficytów budżetu w krajach rozwiniętych. Czy jest to możliwe?

Jak widać w tabeli poniżej, w roku 2007 różnica w wysokości bieżącego deficytu budżetu krajów wschodzących w stosunku do deficytu budżetu krajów rozwiniętych wynosiła 1 proc. (to znaczy 100 tzw. punktów bazowych). Poziom deficytu w krajach wschodzących wskazywał prawie na równowagę budżetu.

Średniookresowa prognoza MFW na rok 2016 zakłada, że różnica w deficytach budżetu krajów rozwiniętych i rozwijających się osiągnie poziom aż 2,3 proc. na niekorzyść krajów rozwiniętych. Dług publiczny krajów rozwiniętych liczony jako procent ich PKB ogółem, będzie w 2016 roku o 77,2 proc. wyższy niż dług krajów wschodzących liczony do produktu ogółem krajów wschodzących.

Przewidywany w przypadku krajów wschodzących dług rzędu 30,1 proc. to komfortowy poziom. To o 25 pkt. proc. mniej od poziomu uznawanego przez MFW za referencyjny. W tym samym czasie kraje rozwinięte będą miały dług – wedle prognozy MFW – na poziomie o 52 pkt. proc. wyższym od rekomendowanego.

Więcej:

http://biznes.interia.pl/raport/kryzys_w_usa/news/kraje-wschodzace-daja-lekcje-rozwinietym,1714982,5429 

 

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.