Aktualności

„Zemsta” Chin trwa już rok – nie chcą z nimi rozmawiać

Chińczycy chłodno zareagowali na norweskie próby przywrócenia stosunków, zamrożonych rok temu po przyznaniu przez Norweski Komitet Noblowski nagrody przebywającemu w więzieniu dysydentowi Liu Xiaobo – podały lokalne media.

Ambasada ChRL w Norwegii oceniła, że uhonorowanie Liu Pokojową Nagrodą Nobla "poważnie nadwerężyło" relacje Pekin-Oslo i teraz strona norweska musi podjąć "konkretne wysiłki" na rzecz ich odbudowy – napisał norweski dziennik "Dagens Naeringsliv".

W ubiegłym tygodniu, w wywiadzie dla tej samej gazety, szef norweskiej dyplomacji Jonas Gahr Stoere ocenił, że stosunki z Chinami nie mogą dłużej trwać w zawieszeniu i przyszedł czas, by je znormalizować.Stoere pochwalił Chiny za "niezrównany postęp" w zapewnianiu swoim obywatelom "lepszych warunków życia i większych wolności". Zaznaczył też, że komisja noblowska nie miała nic wspólnego z jego rządem. Nie przeprosił jednak za przyznanie nagrody dysydentowi.

Wypowiedzi ministra nie złagodziły stanowiska Chińczyków. Świadczy o tym odpowiedź ambasady przesłana do gazety emailem. Napisano w niej, że rząd Norwegii jest winny, gdyż "poparł złą decyzję", jaką było wręczenie nagrody.

"Jest ona wyrazem pogardy dla niezależności chińskiego wymiaru sprawiedliwości oraz ingerencją w sprawy wewnętrzne Chin i, co za tym idzie, poważnie nadwerężyła obustronne stosunki" – napisa­li urzędnicy z ambasady. "Oczekujemy od strony norweskiej podjęcia konkretnych wysiłków na rzecz odbudowy i rozwoju relacji dwustronnych" – napisano w liście.

Więcej:

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Zemsta-Chin-trwa-juz-rok—nie-chca-z-nimi-rozmawiac,wid,13902083,wiadomosc.html 

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.