Aktualności

Premier Wen się skarży, a Moody’s obniża ratingi

Reszta tygodnia upłynie ze sporą ilością podawanych danych ekonomicznych, ale Moody’s i chiński premier Wen Jiabao dopilnowali, żeby emocji nie zabrakło już teraz. Moody’s obniżył rating francuskim bankom Societe Generale i Credit Agricole, podczas gdy chiński premier Wen Jiabao powtórzył swój wcześniejszy lament, że świat nie powinien polegać na Chinach, licząc że naprawią one problemy wszystkich.

Wen Jiabao skarży się ponownie, że Zachód polega na Chinach

Chińczycy znowu zadęli w róg w nocy, gdy premier Wen ponowił, co wydaje się stawać półroczną tradycją, powiadomić kraje zachodnie, by nie oczekiwały od Chin, że uratują każdego. Ale choć nie będziemy się spierać z troską Wena o ekscesywną ilość długu zakumulowaną przez wążniejsze kraje Zachodu w ostatnich latach (nawet dekadach), sprzeciwiamy się jego dziwacznej koncepcji, że wszyscy są zależni od stanowczej opiekuńczej ręki Chin i ich zdolności finansowania światowej konsumpcji.

Problemem dla Wena jest fakt, że Chiny są tak samo – jeśli nie bardziej – zależne od krajów z deficytem handlowym, jak i one od Chin, tak długo jak te ostatnie kontynuować będą pogoń za merkantylną strategią opartą na eksporcie netto jako bodźcu do gospodarczego wzrostu. Wen powinien być całkiem zadowolony, że USA jest zdolne do utrzymywania deficytu wystarczająco dużego, by pomóc Chinom w ich dążeniu do wzrostu PKB. Implikuje to sytuacje w której, pomimo skarg Wena na podbijanie długu w USA, co „zmusza" Chiny do kupna obligacji skarbowych USA, jest faktycznie na odwrót. Chiny będą potrzebowały kupować "skarbówki" tak długo, jak długo pozostaną eksporterem netto (oczywiście Chiny mogą kupować inne obligacje suwerenne niż amerykańskie lub inne aktywa USA, ale to nie zmienia rezultatu).

Niezależnie od tego czy Wen naprawdę wierzy, że "kraje muszą najpierw uporządkować swoje własne domy", jak powiedział w przemowie na Światowym Forum Ekonomicznym w Chinach w nocy to nie zmienia faktu, że Państwo Środka jest co najmniej tak szczęśliwe z obecnego układu jak USA.

Więcej:

http://www.forbes.pl/investor/gpw/artykuly/analizy-gpw/premier-wen-sie-skarzy–a-moody-s-obniza-ratingi,19375,1 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.