Aktualności Chińska kultura

Chiński Nowy Rok pod znakiem Drewnianego Smoka

Tegoroczne obchody Chińskiego Nowego Roku celebrowane będą w dniach 10 – 16 lutego. Jest to tylko oficjalna data świąt, gdyż większość chińskich fabryk rozpocznie okres urlopowy już z dniem 1 lutego. Czego możemy się spodziewać w Roku Drewnianego Smoka?

Chiński Nowy Rok to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu księżycowym – obok Święta Środka Jesieni i Święta Narodowego. Jest to uroczystość ruchoma, zależna od faz księżyca i naturalnych cyklów życia przyrody. Chiński Nowy Rok nazywany jest także Festiwalem Wiosny (chūnjié), gdyż rozpoczyna on nowy cykl życia i wieszczy przebudzenie po śnie zimowym.

Czas wolny

W tym roku Chiński Nowy Rok rozpocznie się 10 lutego. Zwieńczeniem uroczystości będzie Święto Latarni (shàngyuánjié), które przypada na 15 lutego. Choć oficjalne uroczystości potrwają około tygodnia, to Chińczycy wykorzystają okres okołoświąteczny na odbiór zaległego urlopu. Większość fabryk i biur handlowych będzie nieczynna już od 1 lutego i powróci do pracy dopiero w okolicach 18 lutego, po weekendzie wieńczącym święta noworoczne.

Wróżby na Nowy Rok

2024 rok w Chinach upłynie pod znakiem Drewnianego Smoka. Chińska astrologia podaje, że będzie to czas zmian a nawet istotnych zawirowań. O ile smok sprzyja stabilizacji i jest elementem żywiołu ziemi, to drewno symbolizuje zmiany i dynamiczny rozwój. Połączenie tych żywiołów sprawi, że życie nabierze tempa, otworzą się nowe możliwości i będziemy gotowi na nowości i podejmowanie ryzyka. Warto wyznaczyć sobie ambitne cele, gdyż czas ten będzie sprzyjał rozwojowi osobistemu. Rok Drewnianego Smoka potrwa od 10 lutego 2024 do 28 stycznia 2025 roku.

Tradycje

Jedną z najważniejszych noworocznych tradycji w Chinach jest wręczanie bliskim czerwonych kopert wypełnionych pieniędzmi. Mają one zapewnić obdarowanym pomyślność i bogactwo. Szczególnym zwyczajem jest także dawanie bliskim ciasteczek niangao, które zapewniają dobrobyt.

Chiński Nowy Rok to czas rodzinnych spotkań przy stole, które zgodnie z tradycją rozpoczyna senior rodu. Na każdym chińskim stole znajdziemy słodycze, owoce, jaja jak i popularne pierożki jiaozi. Jiaozi nadziewane są zazwyczaj kapustą, szczypiorkiem lub suszonym mięsem. Rodzinne spotkania poprzedzone są zaś wspólnym sprzątaniem domów, co pozwala wyzbyć się starych problemów, a także oczyścić ciało i ducha.

Popularnym obrzędem noworocznym jest taniec Lwa i Smoka. Tańce wykonują uliczni akrobaci, aby każdy obywatel Chin mógł uczestniczyć w święcie – bez względu na miejsce zamieszkania, czy poziom zamożności. Istotnym elementem celebracji są także kolorowe lampiony i fajerwerki, których hałas ma odpędzić złe duchy.

Święto Latarni

Celebrację Chińskiego Nowego Roku wieńczy Święto Latarni. W tym roku odbędzie się ono 15 lutego. Podczas święta ulice miasteczek i wsi ozdabiane są kolorowymi latarniami. Zgodnie z mitologią chińską mają one chronić domostwa przed gniewem bogów. Wieki temu rozgniewane bóstwo chciało spalić starożytne miasto. Widząc jednak, że jest one pogrążone w ogniu latarni, zdecydowało się nie zsyłać na metropolię kolejnej pożogi.

Porada dla importerów!

Chiński Nowy Rok oraz tygodnie poprzedzające obchody święta to czas wolny od pracy. W tym czasie fabryki, biura handlowe, urzędy oraz centra spedycyjne pozostaną zamknięte. Pracownicy chińskich biur i fabryk udają się w tym czasie do domów rodzinnych lub na coroczne wakacje. Jest to jednocześnie okres największej światowej migracji ludności. W czasie poprzedzającym Chiński Nowy Rok oraz kilka dni po nim miliony Chińczyków odbywają podróże po kraju. Ten wyjątkowy okres wzmożonych migracji zyskał nawet własną nazwę – chunyun.

Podróżowanie w tych dniach po Chinach może być utrudnione. Bilety kolejowe i lotnicze są znacznie droższe niż zazwyczaj, a baza dostępnych miejsc noclegowych jest bardzo niska.

Warto zaplanować z wyprzedzeniem istotne rozmowy i działania biznesowe ze stroną chińską. W czasie od 1 do 18 lutego partnerzy biznesowi z Chin będą nieosiągalni, a fabryki wstrzymają prace na ponad dwa tygodnie. Wszelkie transporty, które nie wyjadą z Chin w tym tygodniu, będą realizowane dopiero po przerwie świątecznej. To ważne z punktu widzenia dostaw, które są szczególnie pilne dla importerów.

Sprawdź dni wolne w Chinach w 2024 roku!

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.