Aktualności Chińska kultura

Chiński Nowy Rok pod znakiem Królika

Tegoroczne obchody Chińskiego Nowego Roku odbędą się w dniach 21-27 stycznia. Patronem tego roku będzie Królik – symbol opanowania, spokoju i samorozwoju.

Chiński Nowy Rok, zwany też Festiwalem Wiosny (chūnjié), to jedno z najważniejszych świąt w Państwie Środka. Obok Święta Środka Jesieni i Świąt Narodowych to najważniejsza data w chińskim kalendarzu księżycowym.

Czas wolny

Oficjalnie obchody Festiwalu Wiosny przypadają w tym roku na 21-27 stycznia. W praktyce Chińczycy świętować będą przez około dwa tygodnie. Oznacza to, że większość fabryk już się zamyka, a ich pracownicy udają się do domów rodzinnych na wspólną celebrację Nowego Roku. Zwieńczeniem Festiwalu Wiosny jest zaś Święto Latarni. Każdego roku przypada ono na inny dzień, co jest związane z porządkiem kalendarza księżycowego.

Świętuj Chiński Nowy Rok z BigChina!

Podróże

Festiwal Wiosny to czas największej corocznej migracji ludności. W czasie poprzedzającym Chiński Nowy Rok oraz kilka dni po nim miliony Chińczyków odbywa podróże po kraju. Ten wyjątkowy okres wzmożonych podróży zyskał nawet własną nazwę – chunyun. Niektórzy w tym czasie odwiedzają rodzinne miejscowości, inni wyjeżdżają na wakacje. W tym okresie podróżowanie do Chin może być utrudnione ale także kosztowne. Zarówno ze względu na małą dostępność hoteli, biletów pociągowych i samolotowych, ale i wysokie ceny.

Tradycje

Ci, którzy decydują się spędzić Nowy Rok w gronie rodziny i przyjaciół, zazwyczaj ulegają wielowiekowym tradycjom. Jedną z najważniejszych jest wręczanie bliskim czerwonych kopert wypełnionych pieniędzmi. Mają one zapewnić pomyślność i bogactwo. Szczególnym zwyczajem jest także obdarowywanie bliskich ciasteczkami niangao, które zapewniają dobrobyt i pomagają odnieść sukces.

To także czas rodzinnych spotkań przy stole, które zgodnie z tradycją rozpoczyna senior rodu. Na stole znajdziemy zarówno słodycze, owoce, jaja jak i popularne pierożki jiaozi. Jiaozi nadziewane są zwykle kapustą, szczypiorkiem, lub suszonym mięsem. Rodzinne spotkania poprzedzone są wspólnym sprzątaniem domów, co pozwala wyzbyć się starych problemów, a także oczyścić ciało i duszę.

Wśród najpopularniejszych tradycyjnych obrzędów noworocznych są tańce Lwa i Smoka. Wykonują je uliczni akrobaci, aby każdy obywatel Chin mógł uczestniczyć w święcie – bez względu na miejsce zamieszkania, czy majętność. Istotnym elementem celebracji są kolorowe lampiony, a także fajerwerki, których hałas ma odpędzić złe duchy.

Święto Latarni

Zwieńczeniem Festiwalu Wiosny jest Święto Latarni, podczas którego domostwa i ulice miast ozdabiane są kolorowymi latarniami. Również ten zwyczaj ma swoje korzenie w tradycyjnych mitach chińskich. Zgodnie z legendą bóstwo, rozgniewane przez ludzi, pragnęło zemsty i spalenia historycznego miasta. Latarnie, imitujące pożar, pozwoliły oszukać poirytowane bóstwo i ocalić życie tysięcy Chińczyków. W tym roku Święto Latarni odbędzie się 5 lutego.

Chiński Zodiak

Co o 2023 roku mówi chiński zodiak? Ten rok upłynie pod znakiem Wodnego Królika. Królik przyniesie nam spokój, opanowanie i samodyscyplinę. To idealny czas na osiągnie postawionych sobie celów i realizację planów, którym Królik będzie sprzyjał. Szczęście będzie towarzyszyć tym, którzy postawią w tym roku na intuicję. Dzięki niej odnajdziemy się w każdej trudnej i nowej dla nas sytuacji.

Świętuj Chiński Nowy Rok z BigChina! Odbierz rabat i rozpocznij bezpieczny import z Chin.

Myślisz o rozpoczęciu importu z Chin? Teraz jest na to najlepszy czas! Przygotowaliśmy dla Ciebie prezent z okazji Chińskiego Nowego Roku, który jest doskonałą okazją do rozpoczęcia importu z Chin.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.