Aktualności

Chiński Sinopec uruchamia projekt wodorowy

Zielony projekt wodorowy ma zrewolucjonizować branżę nafty i gazu. Za jego budowę odpowiada chińska rafineria Sinopec.

Chińskie przedsiębiorstwo China Petroleum & Chemical Corporation, znane szerzej jako Sinopec, to największa w Azji rafineria. Specjalizuje się w wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego, przetwórstwie ropy i dystrybucji paliw. Od lat pozostaje największą rafinerią w Chinach i jednocześnie jednym z największych (pod względem sprzedaży) przedsiębiorstw na świecie. Tym razem Sinopec postanowił skupić się na pozyskiwaniu czystej energii, a drogą ku temu ma być budowa zielonego projektu wodorowego.

Zintegrowany projekt produkcji zielonego wodoru znajdzie zastosowanie w węglowym zakładzie chemicznym Sinopec. Budowa rozpoczęła się w tym tygodniu w regionie autonomicznym Mongolii Wewnętrznej. Projekt wykorzysta obfite zasoby słoneczne i wiatrowe w regionie. Dzięki nim wytworzy zielony wodór, który zasili pobliski zakład przetwarzania węgla w mieście Ordos. Roczna zdolność produkcyjna zielonego wodoru wyniesie 30 000 ton. Przyczyni się to do znacznego obniżenia emisji szkodliwych gazów w regionie.

Według prognoz Sinopec ma jeszcze w tym roku zdominować sektor wodorowy w kraju. Rafineria uruchomiła już kilka projektów w tym zakresie – od wytwarzania samego wodoru, do produkcji sprzętu i maszyn niezbędnych przy obsłudze instalacji wodorowych. Ponadto firma chce rozszerzyć sieć tankowania wodoru w całym kraju i przyspieszyć zieloną transformację Państwa Środka.

W 2021 roku Sinopec rozpoczął budowę pierwszej wytwórni zielonego wodoru w regionie ujgurskim. Jej roczna zdolność produkcyjna to 20 000 ton. Wyprodukowany wodór zostanie dostarczony do rafinerii Tahe Sinopec w celu zastąpienia obecnych urządzeń gazowych do hydrogenów.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202302/16/WS63ededada31057c47ebaf382.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.