Aktualności Transport i logistyka

Chiński transport intermodalny

Ponad 191 000 TEU towarów w Chinach przewieziono przy użyciu transportu intermodalnego. Pociągi kolejowo-morskie cieszą się tam coraz większym zainteresowaniem.

Transport intermodalny, zwany też kombinowanym, wykorzystuje więcej niż jeden rodzaj transportu przy użyciu tej samej jednostki ładunkowej. Może to być np. kontener, który jedzie na naczepie samochodowej do portu, następnie płynie statkiem, a na końcu jedzie koleją do miejsca przeznaczenia. Intermodalny transport spotyka się z coraz większą aprobatą i zainteresowaniem importerów. Nie tylko jest efektywny, ale i pozwala zredukować koszty. Plusem jest fakt, że jedna umowa transportu obejmuje pełny przewóz towaru.

Obecnie w Chinach szczególnym zainteresowaniem cieszy się intermodalny przewóz towarów wykorzystujący pociągi kolejowo-morskie. Najwięcej tego typu jednostek kursuje na trasie wzdłuż Nowego Międzynarodowego Korytarza Handlowego Ląd-Morze. Tylko w pierwszym kwartale tego roku przewozem intermodalnym w Chinach jechało ponad 191 000 TEU (20-stopowych jednostek ekwiwalentnych). To o niemal 12% więcej niż rok temu w analogicznym okresie (styczeń-marzec).

Uruchomiony w 2017 roku Nowy Międzynarodowy Korytarz Handlowy Ląd-Morze jest korytarzem zarówno handlowym jak i logistycznym. Zbudowany został wspólnie przez regiony prowincjonalne w zachodnich Chinach i członków grupy ASEAN. Dzięki inwestycji liczba przejazdów pociągami w intermodalnej usłudze kolejowo-morskiej wzrosła ze 178 w 2017 roku do 8820 w roku kolejnym.

Ze względu na duże zainteresowaniem transportem intermodalnym, Chiny zaktualizowały mapę funkcjonowania kolei na najbliższe miesiące. Dzięki reformie z portu Qinzhou w autonomicznym regionie Guangxi Zhuang wyjechały cztery nowe pociągi.

Źródło: https://www.chinadaily.com.cn/a/202304/03/WS642a9ae6a31057c47ebb81f8.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.