Aktualności Chińska kultura

Chińskie Święto Narodowe: 1-7 października

Guoqingjie to najważniejsze święto narodowe w Chinach. Obchodzone jest na część proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku. W tym roku święto rozpoczyna się 1 października.

Obok Chińskiego Nowego Roku i Święta Środka Jesieni, Guoqingjie to jedno z najważniejszych świąt w chińskim kalendarzu. Guoqingjie to coroczna uroczystość upamiętniająca proklamację Chińskiej Republiki Ludowej, która miała miejsce w 1949 roku. Tegoroczne obchody rozpoczną się 1 października, czemu towarzyszyć będą oficjalne obchody – narodowe parady i pochody organizowane w każdym mieście. Świętowanie potrwa do 7 października, a okres pomiędzy rozpoczęciem a zakończeniem świąt nazywany jest Złotym Tygodniem.

golden week w chinach

Złoty Tydzień to czas wolny od pracy. Obok świątecznej przerwy noworocznej, jest to drugi najgorętszy turystycznie okres w Chinach. W czasie trwania Złotego Tygodnia Chińczycy odwiedzają swoich bliskich, uczestniczą w paradach narodowych i odbywają podróże po kraju. Decydując się na wycieczkę do Chin w tym czasie, trzeba liczyć się z wyższymi cenami noclegów i transportu, a także tłumami na popularnych szlakach turystycznych. Jest to jednak okazja do bliższego poznania chińskiej kultury narodowej. Oprócz pokazów fajerwerków, można wziąć udział w imprezach muzycznych, obejrzeć tradycyjne kostiumy chińskie i posłuchać tradycyjnej muzyki.

Kluczowym miejscem obchodów świąt narodowych jest pekiński Plan Tiananmen. To tam odbywają się patriotyczne parady z udziałem czołowych chińskich polityków i sił zbrojnych. Plac dekorowany jest w tym czasie portretami Mao Zedonga, który przyczynił się do powstania Chińskiej Republiki Ludowej w takim kształcie, w jakim znana jest do dnia dzisiejszego. Plac Tiananmen to także miejsce, w którym w 1949 roku zaprezentowano nową flagę Chin.

pekin plac

Świętowanie trwać będzie od 1 do 7 października, dlatego już dziś warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu rozmów biznesowych z partnerami z Państwa Środka. W tym czasie fabryki będą nieczynne, urzędy funkcjonować będą w bardzo ograniczonym zakresie, a transporty pociągowe i morskiej będą wstrzymane aż do zakończenia Złotego Tygodnia.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.