Aktualności

Chiny napędzą światowy wzrost gospodarczy

Chińska gospodarka przyczyni się w tym roku do 40-procentowego wzrostu gospodarczego. USA i Europa mogą w tym czasie spodziewać się lekkiego zahamowania.

Pobudzenie gospodarcze Chin po pandemii Covid-19 zauważalne jest na całym świecie. Państwo Środka stara się nadrobić straty po niemal trzyletnim lockdownie i spadku produkcji. Tegoroczne dostawy towarów i usług są nawet o kilkadziesiąt procent wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Tegoroczny wzrost gospodarczy Chin szacowany jest przez ekspertów na około 5,7% względem poprzedniego okresu. Oznacza to, że udział Chin w globalnym wzroście gospodarczym w 2023 roku wyniesie ponad 40%. Druga co do wielkości gospodarka świata odegra kluczową rolę w pobudzeniu światowego wzrostu gospodarczego. Perspektywy wzrostu Chin będą miały też pozytywny wpływ na gospodarki innych krajów, między innymi w obszarach takich jak handel i turystyka.

Główny ekonomista Morgan Stanley ds. Chin, Robin Xing, uważa, że zarówno Stany Zjednoczone, jak i Europę może czekać rok ograniczonego wzrostu. Nie oznacza to jednak, że rok 2023 będzie negatywny dla ich gospodarek. Europa, zdaniem Xinga, odniesie korzyści z popytu na dobra luksusowe na rynku chińskim, a chińskie wydatki na turystykę będą korzystne dla wielu gospodarek, zwłaszcza w Azji.

Xing powiedział, że Chiny prawdopodobnie wyznaczą cel wzrostu PKB na 2023 rok na poziomie powyżej 5%. Przy tym takie środki jak dalsze fale łagodzenia monetarnego i fiskalnego będą wspierać rozwój małych i dużych firm.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202302/13/WS63ea3beda31057c47ebae86c.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.