Aktualności

Chiny przyjazne start-upom

Chiński rynek start-upów zajmuje drugą pozycję w światowym rankingu. To tam rozwinęło się najwięcej tak zwanych „jednorożców”.

W ciągu ostatnich dwóch dekad światowy rynek start-upów coraz bardziej rośnie i zyskuje na wartości. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się tak zwane „jednorożce”. Termin ten, ukuty przez Aileen Lee, inwestora venture capital, oznacza takie start-upy, których wartość osiągnęła poziom miliarda dolarów amerykańskich (USD). Obecnie na świecie notuje się 1170 takich firm.

Szwajcarski bank Credit Suisse AG opublikował raport, zgodnie z którym Chiny są drugim na świecie państwem, w których jednorożców jest najwięcej. W zależności od wartości wyróżnia się trzy typy przedsiębiorstw:

– Dekarożce –  o wartości co najmniej 10 miliardów dolarów

– Centirożce i hekarożce – dla wartości ponad 100 miliardów dolarów

SpaceX, należący do amerykańskiego wizjonera i przedsiębiorcy, Elona Muska, zyskał miano superjednorożca. Bowiem wartość SpaceX określana jest na zawrotną sumę około biliona dolarów.

Raport banku Credit Suisse AG wskazuje aż 179 start-upów jednorożców działających na terenie Chin kontynentalnych i Hongkongu. Wartość tych firm sięga 690 miliardów dolarów, co daje około 18% światowej sumy wartości jednorożców.

Prężnie rozwijające się start-upy w Chinach działają w branży AI (sztuczna inteligencja), półprzewodników i oprogramowania. Największą uwagę inwestorów przykuwają firmy motoryzacyjne z branży NEV, czyli nowych ekologicznych pojazdów energetycznych. Zdaniem Chińskiego Stowarzyszenia Samochodów Osobowych (CPCA) Państwo Środka sprzeda w tym roku aż 6,5 miliona samochodów NEV.

Coraz wyżej notowane są także start-upy z branży medycznej. W ostatnim roku w tej dziedzinie przybyły aż dwa nowe chińskie jednorożce.

Źródło: https://silkroadpoland.pl/2022/10/chiny-zajmuja-drugie-miejsce-na-swiecie-pod-wzgledem-liczby-jednorozcow/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.